Gündem Haberleri

  PKK ile bağlantılı KİH liderine tahliye

  İSTANBUL (A.A)
  26.10.2005 - 15:59 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü PKK/Kongra-Gel'e bağlı ”Kürdistan İslami Hareketi”nin (KİH) lideri “Molla Abdullah” olduğu iddiasıyla yargılanan Abdullah Taş, tahliye edildi.

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya katılan tutuklu sanık Abdullah Taş, “Molla Abdullah” olmadığını belirterek, bu kişiyi de tanımadığını söyledi. Taş, “Aramızda isim benzerliğinden başka bir yakınlık yok. 5 çocuk babasıyım. 7 aydır tutukluyum, mağdurum. Tahliyemi istiyorum” dedi. Sanık avukatı İlhami Sayan da, örgüte ait internet sitesinde ”Molla Abdullah”ın fotoğrafının bulunduğunu belirterek, uzun zamandır Almanya'da yaşayan “Molla Abdullah”ın din adamı kıyafeti giyen, sakallı, 50-55 yaşlarında olduğunu söyledi.

  Sayan, 39 yaşında olan müvekkili ile bu kişi arasında isim benzerliği olduğunu ifade ederek, “Müvekkilim kan davası nedeniyle memleketinden İstanbul'a taşınmıştır ve bunca yıldır dosyadaki adreste yaşamaktadır. Hayatında Almanya'ya veya Avrupa'nın herhangi bir ülkesine gitmemiştir” diye konuştu.
  Mahkeme heyeti, dosya kapsamı ve suç vasfının değişme ihtimalini göz önünde bulundurarak Abdullah Taş'ın tahliyesine, mütalaasını hazırlaması için dosyanın Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

  İDDİANAMEDEN

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, toplanan delillerden sanık Abdullah Taş'ın PKK/Kongra-Gel'e bağlı ”Kürdistan İslami Hareketi” adlı yasadışı örgütün lideri “Molla Abdullah” olduğu kanaatine varıldığı belirtiliyor.

  PKK adına Almanya'da cami örgütlenmesi yapılarak, Müslüman Kürt vatandaşlardan zekat, fitre ve kurban parası adı altında para toplanıp bunların örgüte gönderildiği ifade edilen iddianamede, örgütün Güneydoğu Anadolu'da yaşayan vatandaşların dini duygularını istismar ederek kendi taraflarına çekmek amacıyla kurulduğu kaydediliyor.
  İddianamede, sanık Taş'ın “devletin emniyetine karşı silahlı çete kurmak ve liderliğini yapmak” suçundan 22.5 yıla kadar ağır hapisle cezalandırılması isteniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı