Gündem Haberleri

  PKK için yine söz yok

  Uğur ERGAN / ANKARA
  10.09.2005 - 01:43 | Son Güncelleme:

  ABD’li Orgeneral Jones, Ankara’daki görüşmede, Kuzey Irak’taki PKK’lılara yönelik operasyon konusunda ‘Yapabileceğimiz kadar yardım ederiz’ dedi.

  ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral James Jones ile ABD Merkez Komutan Yardımcısı Korgeneral Lance Smith, dün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ü Genelkurmay Karargahı’nda ziyaret etti. Türk ve ABD’li komutanların dün dört saati aşan toplantısında, ABD güçlerinin Irak’ta PKK’ya karşı bir operasyon başlatması yönünde hiçbir ilerleme kaydedilemedi.

  KAPSAMLI BİLGİ

  Görüşmede, Orgeneral Özkök ile Genelkurmay Başkanlığı Plan Prensipler ve Harekát Başkanlığı, ABD’li komutanlara PKK’nın Irak’taki faaliyetleri ile bu ülkeden Türkiye’ye militan ve eylemlerde kullanılan teçhizat sızdırmalarıyla ilgili en ince ayrıntısına kadar kapsamlı bilgiler verdi.

  TARİH YOK

  ABD’nin Avrupa Kuvvetler Komutanı Orgeneral James Jones, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, operasyonla ilgili herhangi bir tarih vermedi. Jones, PKK ile mücadelede Türkiye’ye adres olarak ‘Egemen Irak Devleti’ni gösterirken, ABD’nin de terör örgütüyle mücadelede ‘yapabildiği kadar yardımcı olacağını’ söyledi. Genelkurmay’dan yapılan açıklamada, görüşmelerin olumlu bir zeminde geçtiği ve PKK ile mücadele konusunda ortak kararlılık ve işbirliğinin gerekliliği vurgulandı.

  Sıcak karşılama

  ORGENERAL Özkök, ABD’li konuğu Orgeneral James Jones’u Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’na gelişinde törenle karşıladı. İki komutan tören kıtasını birlikte selamladı.

  Tunceli’de 2 günde 11 PKK’lı ölü

  TUNCELİ’
  de iki gün önce Demirkapı ile Çiçekli bölgesinde çok sayıda teröristin bulunduğu bilgisini alan güvenlik güçleri operasyon başlattı. Sikorsky helikopterleriyle bölgeye komando indirilip, Kobra helikopterleri de belirlenen hedefleri bombaladı. Dün Çiçekli bölgesinde 1’i kadın 4 terörist öldürüldü. Bölgede iki gündür öldürülen PKK’lı terörist sayısı 11’e yükseldi. Erzincan’ın İliç İlçesi kırsalındaki operasyonlarda ise, 1 terörist öldürüldü.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı