GeriGündem PKK’dan ‘haraç’ festivali
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

PKK’dan ‘haraç’ festivali

PKK’dan ‘haraç’ festivali
refid:15060035 ilişkili resim dosyası

Banka hesapları bazı yöneticileri tarafından boşaltıldığı için mali krize giren PKK, Avrupa’da festivallerle para bulmaya çalışıyor.

Örgüt, Marsilya’da 4. Engin Sincer Gençlik, Kültür ve Spor Festivali Etkinliği adı verilen organizasyondan 350 bin Euro gelir elde etmeyi planlıyor. Fransa’da polis, Kürt kökenli esnafa “Haraç isteyen veya zorla bilet satmaya çalışan PKK’lılara karşı koyun” uyarısı yaptı.

ÖRGÜTÜN banka hesaplarını boşaltıp kaçan yöneticileri nedeniyle finans krizi yaşayan PKK, Avrupa’da düzenlemeyi planladığı festivallerle para bulmaya çalışıyor. Örgüt, yarın Fransa, 3 Temmuz Avusturya, 4 Temmuz İsviçre ve 10 Temmuz’da Almanya’da yapacağı festivallerle kasasını doldurmayı hedefliyor. PKK, Marsilya’da yarın, 7 yıl önce öldürülen üst düzey sorumlularından Engin Sincer adına düzenleyeceği “festival” ve “spor” etkinliğinden 350 bin Euro kazanmayı planlıyor. 4. Engin Sincer Gençlik, Kültür ve Spor Festivali Etkinliği adı verilen organizasyonun 32 bin bileti 10 Euro’dan satışa çıktı.

Ahmet Türk katılacak

Futbol, voleybol, atletizm, masa tenisi, satranç ve dama dallarında müsabakalar yapılacağı belirtilen festivalde yasaklı Kürt siyasetçi Ahmet Türk, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ve Joél Dutto’nı da katılıp birer konuşma yapacağı duyuruldu. Fransız güvenlik birimlerine, örgüt üyelerinin, biletleri Marsilya’daki Kürt esnafa zorla satmaya çalıştığı, almak istemeyenleri tehdit ettikleri şikayetleri geldi. Bunun üzerine Adli Polis Yönetim Merkezi ve Anti Terörist Birimi, Kürt kökenli esnafı, kendilerinden haraç isteyen veya zorla bilet satmak isteyen PKK’lılara karşı konulması ve para verilmemesi yönünde uyardı. Esnafa, örgüte maddi yardımda bulunan işyerlerinin ayrıntılı mali denetim altına alınacağı da bildirildi.

Ailesi anıt mezar yaptırdı

Engİn Sincer, “Eve Dönüş Yasası”nı savunduğu gerekçesiyle örgütten dışlanmıştı. Sincer’in 15 Ağustos 2003’te örgüt içi hesaplaşma sonucu PKK´nın Kuzey Irak´taki Kani Cenge Kampı’nda örgüt tarafından infaz edildiği ileri sürülmüştü. Engin Sincer için Kahramanmaraş’taki Seyrantepe Köyü’nde ailesi tarafından anıt mezar yapılmıştı.

Kandil’den gelenlere 3’ü gıyabi 13 tutuklama

HÜKÜMETİN Demokratik Açılım Projesi kapsamında Kandil Dağı ile Mahmur Kampı’ndan Ekim 2009’da Türkiye’ye gelen 34 kişiden, 4 çocuk hariç 30’u hakkında açılan davalarla ilgili 16 kişinin yargılaması dün başladı. Sanıklar hakkında 3’ü gıyabi 13 tutuklama kararı alındı. 3 ayrı grup halinde yargılanacak PKK’lılardan 16’sı dün, Diyarbakır 4’üncü ve 5’inci Ağır Ceza mahkemelerinde hâkim karşısına çıktı. Kandil’den gelen 8 PKK’lı hakkında, terör örgütü üyesi olmak, örgüt propagandası yapmak suçlamasıyla 20’şer yıl, Mahmur’dan gelen 9 kişi için de terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, terör örgütünün propagandasını yapmak suçlamasıyla 15’er yıla kadar hapis cezası istendi. Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahke-mesi’ndeki yargılamada, Kandil’den gelen Mustafa Ayhan ve Hüseyin İpek ile Mah-mur’dan gelen Nurettin Turgut tutuklandı. Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ise 10 kişilik 2’nci grup yargılandı. Duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Kandil Dağı’ndan gelen Elif Uludağ, Lütfü Taş ile Mahmur’dan gelen Ayşe Kara, Abdullah Yaman, Caziye Kabul, Zehra Tunç, Sisin Yaman katıldı. Mahmur Kampı’ndan gelen Mehmet Adamış, Nizar Buldan ve Yusuf Şen ise katılmadı. Mahkeme duruşmaya katılan 7 sanığı tutuklarken, duruşmaya katılmayan 3 sanığın yakalanıp tutuklanmasına karar verdi. Sanıklar duruşmalarda ortak savunma yaparak, daha önce yazılan metni okudular. Kandil’den gelen Mustafa Ayhan, metni okuyup, ovada siyaset yapmaya geldiklerini söyledi. Mahkeme Başkanının “Pişman mısın?” sorusu üzerine sanık avukatlarıyla mahkeme heyeti arasında gerginlik yaşandı. Mustafa Ayhan, savcının “Öcalan’ın çağrısı olmasaydı gelir miydin?” sorusu üzerine “Sonuçta, KCK ve hükümetin bir çok açıklamaları, beyanları vardı. Yine de gelirdik” dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle