Gündem Haberleri

  PKK astsubayı kaçırmak istedi

  Eraydın AYTEKİN Yüksel MENEKŞE / DHA
  09.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK militanlarının, evini basarak çocuğunun ve eşinin gözü önünde şehit ettikleri Astsubay Levent Çevik’i, propaganda aracı olarak kullanmak için kaçırmak istedikleri ortaya çıktı. Ancak Çevik, PKK’lılara direnince öldürüldü.

  ŞIRNAK’ın Beytüşşebap ilçe merkezindeki evinde eşinin ve 8 yaşındaki çocuğunun gözü önünde şehit edilen Jandarma Astsubay Başçavuş Levent Çevik’in PKK’lı teröristlerce kaçırılmak istendiği, direnince öldürüldüğü bildirildi. Şehidin eşi Esra Çevik, kapıyı kırarak içeri giren iki kişinin de yüzlerinin açık olduğunu anlattı, "Bir daha görürsem kesinlikle tanırım" dedi.

  PROPAGANDA AMAÇLI

  Astsubayın şehit edildiği haberi başkentteki güvenlik birimlerinde analiz edildi. Üst düzey bir güvenlik yetkilisi şu yorumu yaptı: "İlk bilgiye göre teröristler astsubayı kaçırıp propaganda yapmak istemişler. Ne yazık ki buna benzer bir olayı daha önce de yaşadık. Bir polis memuru kaçırıldı, 100 günden fazla teröristlerin elinde kaldı. Bu arada ailesi çocuğumuzu kurtarırız umuduyla örgütle görüşülmesini istedi. Gazeteler yazdı, haber bültenlerinde görüntülü yayımlandı. Teröristlerin amacının bu olduğunu düşünüyoruz. Astsubay evini basıp kendisini kaçırmak isteyenlere direnince şehit düşüyor."

  Beytüşşebap’ta, Şırnak’tan gönderilen özel harekat timlerinin de katıldığı operasyonlarda, özellikle Ali Çavuş ve Mağara Mahallesi’ndeki evler aranıyor. Güvenlik güçleri PKK’lıların ilçe içinden mi yoksa dağlık kesimden mi geldiklerini belirlemek için şehit Astsubay Çevik’in evinin bulunduğu mahallede araştırmalarını sürdürüyor.

  DÜĞÜNE 1 GÜN ARA

  Şehit Astsubay Çevik için ilçe merkezinde Bapir Cin’in 2 gündür süren düğüne ara verildi.

  8 TERÖRİST TESLİM OLDU

  Bu arada Şırnak Valiliği, terör örgütü PKK mensubu 8 kişinin Silopi İlçesi’nde kendiliklerinden silahsız olarak güvenlik güçlerine teslim olduğunu açıkladı. Valilik, teröristlerin terör örgütü içerisindeki baskı ve insanlık dışı uygulamalardan rahatsız oldukları için teslim olduklarını ve kendileri gibi kaçmak isteyen çok sayıda arkadaşları bulunduğunu söylediklerini vurguladı.

  Hatıra bir avuç toprak

  ESRA Çevik, eşinin cenazesinin toprağa verilmesinin ardından mezarın başına gelerek, mezar tahtasını ve toprağını okşadı. Levent’inin fotoğrafını elinden bırakmayan Çevik, eşinin mezarından bir avuç toprak alarak mendiline koydu.

  Dimdik ayaktayım

  EVİNDE şehit edilen 38 yaşındaki Jandarma Astsubay Başçavuş Levent Çevik, eşini isteğiyle Tokat’ta törenle toprağa verildi. Eşi Esra Çevik, cenazeyi "Gözün arkada kalmasın. Ben dimdik ayaktayım Levent’im" diyerek toprağa verdi. Alipaşa Camii’ndeki törene yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Şehidin olayda yaralanan oğlu Mete ile diğer oğlu Efe cenazeye getirilmedi. Namazdan sonra bir grup PKK aleyhine sloganlar attı. Erenler Şehitliği’ndeke defin sırasında tabutun yanına gelen Esra Çevik, "Levent’im, aslanım. Arkada iki Levent daha bıraktın. Onlara gözüm gibi bakacağım. Onlar bana senin emanetin. Gözün arkada kalmasın. Ben dimdik ayaktayım Levent’im" dedi. Vali Erdoğan Gürbüz, şehidin tabutuna sarılan bayrağı ve fotoğrafını eşi Esra Çevik’e verdi. Fotoğrafa gülümseyerek bakan ve eliyle yukarı kaldıran Esra Çevik, bir kez daha "Dimdik ayaktayım" dedi. Çevik, etrafında ağlayan yakınlarını da sakinleştirmeye çalışarak, "Ağlamayacağız, onunla gurur duyacağız" diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı