Gündem Haberleri

  Piyasalarda tek parti coşkusu

  Hürriyet Haber
  23.07.2007 - 10:09 | Son Güncelleme:

  Genel seçimlerden Ak Parti'nin tek başına hükümet olarak çıkması piyasaları coşturdu. Tek parti iktidarını yaklaşık bir aydır fiyatlayan piyasalar, beklentilerinin gerçekleşmesiyle alımlarını artırdı. Borsa açılışın ardından yüzde 3'ün üzerinde değer kazanarak 55 bin puana kadar tırmanırken, dolar ve faizde de düşüş izleniyor.

  Borsa geçtiğimiz haftayı 53 binin hemen altında tamamlamıştı. Bugünkü açılış ise son derece hızlı oldu. Endeks boşluk bırakarak 55 bin puana ulaşırken, uzmanlar ilk hedefin 55 bin-55 bin 500 bölgesinde olduğunu belirtiyor. Piyasadaki genel beklenti endeksin bu seviyeyi deneyeceği yönünde...

  Piyasada olumlu bir görüntü oluştuğuna işaret eden uzmanlar, Ak Parti'nin tek başına hükümetini devam ettirmesi ve dün akşam Başbakan Erdoğan'ın açıklamasının ardından Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine yönelik oluşan iyimser beklentilerin piyasaları sürükleyeceğini düşünüyor. Endeksin 55 bini kırması halinde ise hedef daha da yükselecek. 

  "65-70 BİNE ULAŞABİLİR"

  "Piyasaların istediği sonuç gerçekleşti" diyen Finans Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Büktel, cumhurbaşkanlığı konusunda uzlaşma temalı mesajlar gelirse gidişatın daha da olumlu olacağını düşünüyor. Büktel, seçim sonuçlarının ardından ekonomik tahminlerini yukarı revize ettiklerini söylüyor.

  Merkez Menkul Değerler Yabancı İşlemler Direktörü Savaş Uzunyol, piyasaların tek parti hükümetini fiyatladığını ve bundan sonra da fiyatlamaya devam edeceğini düşünüyor. "Artık 65-70 bine doğru önümüz açıldı" diyen Uzunyol, endeksin bu rakamlara ulaşması için fazla uzun zaman geçmeyeceğini ve eylül ayındaki hareketle bu seviyeye ulaşılabileceğini ifade ediyor. Ancak Uzunyol, bu sürecin mutlaka dış konjonktür tarafından da desteklemesi gerektiği görüşünde.

  Tera Menkul değerler Genel müdürü Emre Tezmen, çıkan sonuçların ardından cumhurbaşkanlığı seçiminin de kolaylaştığını belirtiyor. Tezmen, "Bu durum piyasalar için olumlu bir tablo" diyor.

  Anadolu Yatırım Teknik stratejisti Halil Reçber piyasada yeni bir ralli başladığı görüşünde. Borsanın önümüzde günlerde 60-65 bine kadar çıkabileceğini belirten Reçber, bu süreçte İMKB'nin Breziya Borsası'nı da önce yakalayacağını, ardından geçeceğini düşünüyor.

  DOLAR VE FAİZ GERİLİYOR

  Borsada yükseliş sürerken, dolar kurunda düşüş izleniyor. Bankalararası piyasada dolar  kotasyonlarında fiyat, satışta en düşük 1,2590 YTL, en yüksek 1,2625 YTL  olarak belirlendi. Serbest piyasada ise dolar İstanbul'da 1.256 YTL'den alınıyor, 1.2580 YTL'den satılıyor.

  Öte yandan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Tahvil ve Bono Piyasası Kesin  Alım Satım Pazarında işlem gören 6 Mayıs 2009 vadeli tahvilin, bugün  valörlü işlemlerinin bileşik getirisi de yüzde 17.21'e geriledi. Bu tahvilin, aynı gün valörlü işlemlerinin Cuma günü kapanışında bileşik getirisi yüzde 17.42 olarak gerçekleşmişti.
   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı