Gündem Haberleri

  Piyasalarda 'Mayıs Sıkıntısı'

  MarketWatch
  08.05.2010 - 12:40 | Son Güncelleme:

  Yunanistan borç krizinin Avrupa'ya yayıldığı yönündeki kaygılar, küresel piyasaların Mayıs ayına tarihteki en kötü performansla başlamasına neden oldu. ABD borsaları, 2008'den bu yana en kötü haftasını yaşadı.

  Dow Jones endeksi dün günü, yüzde 1.3 aşağıda kapadı. Endeks, geçen hafta içinde yüzde 5.7 düşüş kaydederek, Mart 2009'dan bu yana en kötü performansını gösterdi. Puan bazında ise Ekim 2008'den beri görülen en sert düşüş kaydedildi. 

   

  Dün günü yüzde 1.5 düşüşle kapatan S&P 500'ün 10 alt endeksinin tamamı de değer kaybetti. Nasdaq'daki düşüş de yüzde 2.6 oldu. 

   

  Dow Jones endeksi, geçen hafta, mayıs ayı için bugüne kadar kaydedilen en kötü beş günlük performansı gösterdi. Endeks, Büyük Buhran'ın yaşandığı 1930'da mayıs ayının ilk haftasında yüzde 6.4 çakılmıştı.

   

  ABD borsalarında, Dow Jones'un yaklaşık 1,000 puan düştüğü "Kara Perşembe"nin etkileri Cuma da devam etti. Piyasa oyuncuları, hala Perşembe günü yaşanan bu sert düşüşün nedenini anlamaya çalışıyor. 

   

  RİSKTEN KAÇIŞ

   

  Yatırımcı tarafında ise Avrupa'nın borç krizi ve bunun küresel ekonomik toparlanma üzerindeki etkilerine ilişkin kaygılar sürüyor. Bu endişeler, Nisan ayında istihdam artışının dört yılın en yüksek seviyesinde gerçekleştiğini gösteren ABD Çalışma Bakanlığı'nın dünkü verilerini gölgede bıraktı.

   

  Aracı kurum Kabrik Trading'in New York Borsası operasyonları direktörü Alan Valdes, "Yunanistan'la ilgili gelişmeler devam ettiği için hiç kimse haftasonu uzun pozisyonda kalmak istemiyor... Şu anda her şey bu kaygının üzerine kurulu" dedi.

   

  Yatırımcıların risk alma iştahının temel göstergesi kabul edilen Şikago Opsiyon Borsası'nın VIX endeksi ise 41.62 puan ile 7 Nisan 2009'dan bu yana ilk kez 40 puanın üzerinde kapandı. Söz konusu endeksin yüksek olması, risk alma iştahının azaldığına işaret ediyor.

   

  DOLARIN 2008’DEN BERİ EN İYİ HAFTASI 

   

  Bono tarafında da gelen satışlarla ABD Hazine tahvillerinin fiyatları aşağı inerken, 10 yıllık gösterge tahvilin getirisi de yüzde 3.42'ye yükseldi.

   

  Ancak güvenli yatırım aracı olarak görülen ABD Hazine tahvilleri, piyasadaki kaygıların etkisiyle gelen alımların sonucunda Ağustos 2008'den bu yana en iyi haftalık performansını gösterdi.

   

  ABD doları, Ekim 2008'den bu yana haftalık bazda en büyük yükselişini kaydederken, altın fiyatları da yüzde 1.1 artışla 1.200 doların üzerine çıktı ve beş ayın zirvesini gördü. Petrol fiyatları ise geriledi.

   

  Yatırım fonu şirketi Alpine'in portföy yöneticisi Kevin Shacknofsky, "Buradaki esas tehlike, (Yunanistan) meselesinin daha büyük biri likidite krizine dönüşmesi" dedi.

   

  PORTFÖYLER DEĞİŞİYOR

   

  Shacknofsky sözlerini, "Portföyümüzdeki küçük ve ortak ölçekli şirketleri satarak, büyüklere yönetiliriz. Piyasada birşeylerin yanlış gittiğinde büyük şirketlerin bu olumsuzluklarla baş etmesi daha kolay olduğu gibi gerektiği durumlarda da daha rahatlıkla elden çıkarılabiliyor" dedi.

   

  ABD borsalarında yalnızca düşüşler sert olmadı, işlem miktarı da oldukça yükseldi. New York Borsası'na kote olan şirketlerde Cum günü toplam 9.6 milyar adet hisse işlemi gerçekleşti. Bu rakam, 2010 ortalamasının oldukça üzerinde kalırken, Perşembe günü ise 11 milyar adede yaklaşmıştı.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı