Gündem Haberleri

  Piyasalarda gerginlik azaldı petrol hafif yukarda

  Reuters
  28.02.2011 - 10:57 | Son Güncelleme:

  Asya borsaları, finans ve petrol fiyatlarının desteklediği enerji hisselerindeki değer kazancıyla hafifi yükseldi. Ancak yükseliş, sermayenin gelişen piyasalardan, gelişmiş piyasalara akacağı korkusuyla sınırlı kıldı. Petrol fiyatları ise Libya'daki gerginlikle yüksek seyrini koruyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

   

  Brent tipi petrolün varil fiyatı Libya'daki karışıklığın sürmesiyle bugün 2 dolar yükselerek 114 doların üzerine çıktı. ABD tipi ham petrolün varil fiyatı da 100 doların hemen altından bulunuyor.

   

  ENFLASYON BASKISI

  Brent petrolün varil fiyatı, geçen hafta 120 doları görerek Ağustos 2008'den beri en yüksek seviyesine yükseldi. Fiyatlardaki bu yükselişin gelişmekte olan ülkelerde enflasyon baskısını artıracağı da yatırımcılara tarafından daha sıklıkla ifade edilmeye başlandı.

   

  Piyasa oyuncuları bu nedenle, Asya'daki gelişmekte olan ekonomilerdeki hisse senetleri piyasalarının, gelişmiş Japonya ve ABD gibi piyasalara kıyasla daha az getiri sağlayabileceğini belirtiyor.

   

  MSCI Japonya Endeksi de bunu kanıtlarcasına yüzde 1'lik artış kaydederek, 2011 başından beri yaşadığı değer kazancını yaklaşık yüzde 6'ya çıkardı. Diğer taraftan MSCI Endonezya Endeksi ise aynı dönemde yaklaşık yüzde 7.5 değer kaybetti.

   

  Tokyo merkezli yatırım şirketi Ichiyoshi Investment Management'tan Mitsushige Akino konuyla ilgili değerlendirmesinde, "Aşırı likiditeye bağlı enflasyon konusunda önemli endişeler bulunurken bu da en çok gelişmekte olan ülke ekonomilerini etkiliyor" dedi.

   

  DOLAR NİSPETEN GÜÇLÜ

  Para piyasalarında ise geçen hafta İsviçre frangı gibi güvenli liman olarak görülen para birimleri karşısında gerileyen ABD doları, bu hafta başıyla nispeten daha güçlü duruyor. Hafta içinde 0.9229 ile tarihi dibini gören dolar/frank paritesi, şu anda 0.9270 seviyesinde bulunuyor.

   

  Euro/dolar paritesinde ise hafif düşüşle 1.37'li seviyelerdeki seyir devam ediyor. Ancak, bu hafta toplanacak olan Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yapacağı faiz açıklaması euroyu halen güçlü kılıyor.

   

  Diğer bir güvenli liman olan altının onsu da yaklaşık yüzde 0.2 yükselişle 1.411 dolara yükseldi. Altının son bir aylık değer kazancı yüzde 6.2 seviyesinde bulunuyor.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı