Gündem Haberleri

  Piyasalarda bayram havası

  EkoNet
  11.05.2010 - 09:19 | Son Güncelleme:

  Euro bölgesi ülkeleri, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) birlikte hazırladığı 750 milyar euroluk acil yardım fonu piyasalarda tarihi yükselişleri de beraberinde getirdi. Avrupa borsaları sert değer artışları yaşarken, İMKB'de de yükseliş yüzde 7'yi aştı. Dolar/TL ise 1.52'e kadar indi.

                  

   

  Avrupa'da yaşanan borç krizinin küresel çapta yayılma tehlikesinin yarattığı endişelerle Cuma günü ABD'deki işlemlerde 1.2755 seviyesinde bulunan euro/dolar paritesi acil yardım fonu kararıyla 1.31'e kadar çıktıktan sonra öğleden sonra işlemlerinde yeniden 1.2840'a geriledi.  

   

  Euro, Avrupa’daki borç krizin küresel piyasaları, iki yıl önce batan ABD’li yatırım bankası Lehman Brothers gibi etkileyeceği endişeleri arasında, geçen hafta 1.2523 ile son 14 ayın en düşük seviyesine gerilemişti.

   

  İç piyasada dolara kıyasla değer kaybı daha sınırlı kalan euro 1.9560 seviyesinden işlem görürken, pariteye bağlı olarak gerileyen dolar/TL ise 1.52'e kadar indi. Euro/TL paritesi gün içinde 1.98, dolar/TL ise 1.51'i gördü. 

   

  Asya merkezli varlık yönetimi şirketi kıdemli analistlerinden Jun Kato gelişmelerle ilgili Dow Jones Newswires'a yaptığı değerlendirmede, "Yunanistan'da yaşanan borç krizinin bölgedeki diğer ülkelere yayılacağı endişesinin azalmasıyla döviz piyasasında şu anda bir güven söz konusu" dedi.

   

  Ancak Jun, gelecek kötü bir haberde euronun yeniden değer kaybetmeye başlayacağı uyarısında da bulundu.         

   

  BORSALARDA SERT YÜKSELİŞ

  Oluşturulacak rekor büyüklükteki fonun olumlu etkisiyle güne yükselerek başlayan Avrupa borsaları gün içinde artışlarını sürdürdü. İngiltere’de Londra FTSE 100 yaklaşık yüzde 4.6, Almanya'da Frankfurt DAX 30 yüzde 4.7 ve Fransa'da ise Paris CAC 40 Endeksi ise yüzde 9.3'e yaklaşan değer kazancı yaşadı.

   

  Yardım fonu kararı, tüm Avrupa borsalarında olduğu gibi borç krizinin odağındaki Atina'da da bahar rüzgarları estiriyor. Gün hızlı başlayan Atina Borsası ilk seansta Cuma gününe göre yaklaşık yüzde 9 yukarda işlem gördü. Atina borsasındaki yükselişin başını ise bankacılık, doğal kaynaklar, sağlık sektörleri çekiyor.

   

  Öte taraftan borç krizden etkilenebilecekleri iddia edilen Portekiz, İspanya, Yunanistan gibi ülkelerin hisse senetleri piyasalarında sert yükselişler yaşanıyor. Günün ikinci yarısında Lizbon borsasında yüzde 9.5’lik, İspanya da yüzde 12'lik, İtalya'da Milano borsasında ise yüzde 8.5 oranında artışlar görüldü.

   

  Asya'daki işlemlerde Japonya Nikkei 225 endeksi yüzde 2 arttı. ABD'de borsaları da geçen hafta verdiği kayıpların da etkisiyle yüksek açıldı. Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 4'e yakın yükselirken ve Dow Jones'taki artış yüzde 3.5'i aştı.

   

  İMKB'DE ARTIŞ HIZLANIYOR 

  İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) da alıcılı başladığı günü yüzde 7.14'lük artışla 56 bin 585 puandan kapattı. İMKB Cuma günü yüzde 5.5 değer yitirmişti.

   

  Acar Menkul Değerler Araştırma Müdürü Zeynel Abidin Balcı, İMKB'nin kayıplarını telafi ettiğini belirterek bundan sonra yine Avrupa piyasalarının izleneceğini söyledi. Balcı, "Yurtdışında olumlu gelişmeler fiyatlanmaya devam edilirse, bizde de bir miktar daha yukarı hareket yaşanabilir. Ancak dirençlerden kâr satışları gelebilir. 56 bin -57 bin puan aralığında satış görebileceğimizi düşünüyorum" dedi.

    

  Borç krizinin olumsuz etkilerini şiddetli biçimde yaşayan Avrupa için oluşturulan acil yardım paketi kararı, dün yapılan euro bölgesi maliye bakanları toplantısı sonrası açıklandı.  

   

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) de açıklanan pakete, gerektiğinde ikincil piyasadan devlet ve özel sektör tahvili almak suretiyle destek vereceğini açıkladı.       

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı