GeriGündem Piyasalar Yunanistan'la sarsıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasalar Yunanistan'la sarsıldı

Piyasalar Yunanistan'la sarsıldı
refid:14555823-spot ilişkili resim dosyası

Yunanistan ve Portekiz'in kredi notlarının indirilmesi hem borsaları hem de euroyu vurdu. Küresel satışlardan olumsuz etkilenen Türkiye'de de borsa yüzde 1 ekside işlem görürken, dolar da 1.50 TL seviyesinin üzerine çıktı.

S&P'DEN YUNANİSTAN'A ŞOK

 

S&P, Salı günü piyasalar kapandıktan sonra Yunanistan’ın uzun vadeli kredi notunu “BBB+”dan üç kademe birden indirerek, yatırım yapılamaz seviye olan BB+’ya çektiğini açıkladı. S&P, Yunanistan’ın kısa vadeli kredi notunu ise “A-2”den “B”ye indirdiğini ve not görünümünü ‘negatif izleme’ye aldığını bildirdi. Kurum ayrıca Portekiz'in uzun vadeli notunu “A+”dan “A-”ye düşürerek iki kademe indirdi ve not görünümünü negatif izlemeye aldı.

Bu gelişmeler borsalarda küresel piyasalarda düşüşleri de beraberinde getirdi. Hisse senetleri ve emtia ve euro değer kaybederken tahvillere olan talep ise artış gösterdi.

ASYA PİYASALARI DÜŞTÜ
S&P'nin açıklamasından sonra dün Avrupa ve ABD borsalarında yaşanan düşüşlerden sonra bügün Asya borsalarında da düşüş yaşandı. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.6 düşerken, Hong Kong Hang Seng borsası ise yüzde 1.3 geriledi. Bununla birlikte Avustralya, Çin ve Hindistan'ın gösterge endekslerinde de yüzde 1'e yaklaşan değer kayıpları görüldü.

Avrupa borsaları dün yaşadığı kayıplarının ardından bu sabahki ilk işlemlerde de geriledi. İngiltere'de FTSE 100 Endeksi ve Almanya'da Frankfurt DAX Endeksi yaklaşık yüzde 0.5 düşüşle açılırken, Paris CAC 40 Endeksi'nde ise yüzde 1'e yaklaşan değer kaybı görüldü.

Bununla birlikte Portekiz'de ise Lizbon Borsası bu sabahki seans öncesi işlemlerde yaklaşık yüzde 6 oranında değer kaybetti.

Dünkü işlemlerde ise Avrupa'da, Londra Borsası yüzde 2.61, Frankfurt DAX Endeksi yüzde 2.73 ve Paris CAC 40 Endeksi ise yüzde 3.82 gerilemişti. ABD'de Dow Jones Endeksi yüzde 1.9 oranında düşmüştü.

Yaklaşık 1.7 milyar dolarlık varlığı yöneten Sidney Merkezli Platypus Asset Management şirketi analistlerinden Simon Bonouvrie konuyla ilgili Bloomberg'e yaptığı değerlendirmede, "İnsanlar, [bu olumsuz gelişmelerin] olumsuz etkilerinin yayılacağından korkuyor... Gösterilen tepki büyük ancak riskten kaçış bu problemler çözülene kadar devam edecektir" dedi.

EURO BİR YILIN DİBİNDE
Avrupa ile ilgili artan endişeler nedeniyle yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri dolara olan talebinin artması euroda da değer kaybı yaşanmasına neden oldu.

Euro, New York'taki işlemlerde 28 Nisan 2009'dan beri ilk defa dolar karşısında 1.32 seviyesinin altını gördü. Ancak Euro/dolar paritesi daha sonra hafif toparlanarak Asya’daki işlemlerde yeniden 1.32 seviyesinin az da olsa üzerine çıktı.

Avrupa'dan gelen haberlerin olumsuz etkisi petrole de yansıdı. Yunanistan'ın borcunu ödeyememe durumuna düşmesi endişesinin ardından, tehlikenin Portekiz ile birlikte diğer euro bölgesi ülkelerine sıçrayacağı ve bunun küresel toparlanmaya darbe vuracağı endişesi petrolün varil fiyatının 82 dolara düşmesine neden oldu.

TÜRKİYE'DE DE DEĞER KAYBI
Küresel piyasalara hâkim olan satış dalgası iç piyasada da etkili oldu. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB) birinci seansta, dün kapanışa göre yaklaşık yüzde 1.6 düşerek 57 bin 310 puandan açıldı.

İMKB'deki hareketi CNBC'ye değerlendiren Tekstil Menkul Değerler Vadeli işlemler Uzmanı Şebnem Türkeri, "Endekslerde bir yorgunluk söz konusu. Avrupa da ve ABD'den gelen olumsuz haberler yaşanan satışlardaki en önemli etkenlerinden birisi. Önemli olan bu geri çekilmelerin nerelerde karşılanacağı. İMKB'de 56 bine kadar geri çekilmeler bekliyoruz. 58 bin 59 bin seviyeleri de üst seviyeler olarak görülebilir" dedi.

Dolar karşısında düne göre değer kaybeden Türk lirası, euro karşısında ise değerlendi. Serbest piyasada dolar, lira karşısındaki dünkü 1.49 seviyesine göre artış göstererek 1.50 seviyesinin üzerine çıktı. Euro/TL paritesi ise dün kapanış seviyesi olan 1.9830'den gerileyerek güne 1.9720 seviyesinden başladı. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle