Gündem Haberleri

  Piyasalar güne nasıl başladı?

  hurriyet.com.tr
  24.07.2007 - 10:46 | Son Güncelleme:

  Borsada dün yaşanan hızlı çıkışın ve arka arkaya kırılan rekorların ardından yeni gün kar satışları ile başladı.ABD piyasasındaki yükselişe rağmen Avrupa borsalarında yönün satışa dönmesi İMKB'yi de etkiledi. İMKB gelen satışlarla yüzde 0.5 seviyesinde bir kayıpla 55 bin 300 seviyelerine geriledi. Ardından borsada tekrar yön yukarı dönerken, endeks dünkü seviyelerinin biraz üzerine çıktı ve 55 bin 700 bölgesinde dengelendi.

  Borsadaki hareketi değerklendiren uzmanlar, satışların normal olduğunu belirtiyor. Özellikle dün yaşanan çok kuvvetli hareketin ardından bu tip satışların kimseyi şaşırtmadığını belirten uzmanlar, 55 bin puanın önemli bir seviye olduğunu söylüyor. Endeksin 55 bin puan üzerinde tutunması halinde yükselişin 58 bin hedefine doğru yönelmesi bekleniyor.

  ABD VERİLERİNE DİKKAT

  Borsada iç etkenler kadar dış etkenler de önemli. Burada öne çıkan beklenti de cuma günü açıklanacak olan ABD büyüme verileri. Eğer cuma günü ABD ekonomisi yüzde 3.2 olan beklentiler paralelinde bir büyüme rakamına ulaşırsa, bu durum piyasalar açısından olumlu karşılanacak. Dünya ekonomisinin motoru konumundaki ABD ekonomisinde büyümenin devam ediyor olması, tüm global piyasaları sevindirecek. 

  Global Menkul Değerler Stratejisti Arzu Odabaşı da ABD verilerine dikkat çekiyor. dabaşı, "Büyüme beklentiler dahilinde olursa endeksteki yükseliş devam eder diyor."

  DOLARDA 1.24'E DİKKAT

  Dolar tarafında ise zayıf seyir sürüyor. Sandıktan tek parti hükümetinin çıkması ile birlikte hızlı bir düşüşe geçen doların 1.24-1.25 arasında hareket ettiğini görüyoruz.  

  İş Yatırım Yurtiçi Piyasalar Müdürü Yiğit Arıkök, seçimin yarattığı belirsizliğin kalkması ile döviz kurunda aşağı hareketin devamının beklendiğini belirtiyor. Arıkök, "Ancak seçim sonuçları beklentilerin içerisinde olduğu için hızlı bir hareket oluşmayacaktır. Yurtdışından kötü  bir haber gelmediği varsayımı ile önümüzdeki günlerde kurun 1.25- 1.24 aralığında oluşmasını bekliyoruz." diye konuşuyor. Arıkök, doların 1.24'ün altına gelmesi durumunda gözlerin Merkez Bankası'nın vereceği tepkiye çevrileceğine dikkat çekiyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı