Gündem Haberleri

  Piyasada V tipi toparlanma iki yıl sürecek

  CNBC
  03.11.2009 - 17:26 | Son Güncelleme:

  CNBC'de yayımlanan haber analizde, V tipi toparlanmanın iki yıl süreceği ancak hükümetlerin teşvik önlemlerini çekilmesiyle piyasaların yeni bir buhrana girebileceği belirtildi.

  CNBC'ye konuşan iki piyasa uzmanının görüşlerine yer verilen haber analizde, ABD'de ekonominin ve borsaların iyi bir yükselme potansiyeline sahip olduğuna yer verilirken, toparlanma gücünün birçok kişiyi şaşırtacağına vurgu yapıldı.

   

  Haber analizde, First Trust Advisors yatırım şirketi baş ekonomisti Brian Wesbury'nin, "Bir buçuk ile iki yıl arasında sürecek olan bir V tipi toparlanma yaşadığımıza inanıyorum" ifadesine yer verildi.

   

  CNBC'nin konuştuğu diğer ekonomistlerin daha karamsar tablolar çizip, teşvik paketlerinin geri çekilmesi halinde dünya ekonomisinin 1930'lu yıllarda yaşadığı buhranlı döneme yeniden döneceği uyarısına da yer verilen analizde, Westbury'nin yine de problemin insanların ilk başta inandığı kadar kötü olmadığı görüşünün altı çizildi.

   

  TEMEL GÖSTERGELER İYİ

  Oppenheimer yatırım kurumu baş stratejisti Brian Belski de ABD ekonomisinin temel göstergelerinin oldukça iyi olduğunu ifade etti ve Amerika'daki kurumsal şirketlerin bilançolarının bozulmamış olduğuna dikkat çekti.

   

  Belski, şirket yöneticilerin bundan 10 yıl öncesine kıyasla daha başarılı yönetim gösterdiğini söylerken, bunun şirketlerin bilançolarına da iyi şekilde yansıdığını söyledi.

   

  Haber analizde Belksi'nin şu ifadelerine yer verildi: "Temel göstergelerden dolayı... piyasanın önümüzdeki 12 ayda yukarı gidebileceğini ve de gitmesi gerektiğini düşünüyoruz... Bu noktadan itibaren dahi çift haneli geri dönüş yaşanacağını düşünüyorum... ABD'de kurumsal anlamda toparlanmaya devam edileceğini düşünüyoruz."

   

  TÜKETİCİ HARCAMALARI YETMEZ

  Analizde bunun yanı sıra uzmanların ABD ekonomisinde son çeyrekte yaşanan büyümenin, hurda teşviği programının etkilerinin azalmasıyla gözle görülür şekilde düşebileceği uyarısı da yapıldı ve sadece tüketici tarafından yapılan harcamaların toparlanmanın devamı için yeterli olmadığı savunuldu.

   

  Haber analizin sonunda her ne kadar Westbury'nin yüzde 4 oranında büyüme öngörmesine rağmen, bazı ekonomistlerin ABD'de büyümenin önümüzdeki sene potansiyel düzey olan yüzde 3 oranının altında kalarak yüzde 2 seviyelerinde gerçekleşeceğini öngördüğü de belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı