Gündem Haberleri

  Piyasada kritik tarihler

  hurriyet.com.tr
  20.05.2008 - 11:44 | Son Güncelleme:

  Piyasalarda son dönemde siyasetin etkisi artmasına karşın rotanın ana belirleyicisi halen global piyasalar. Özellikle dünya ekonomisinin motoru olan ABD'den yansıyan her türlü haber, veri ve açıklama piyasalar üzerinde birebir etkili oluyor.

  Hal böyleyken Türkiye'deki piyasaların da gözü kulağı her an ABD'de. Kimi zaman ABD enflasyonun takip eden piyasalar, kimi zaman ABD'de açıklanan ev satışlarının kimi zaman da tüketici güveninin peşine takılıyor. Bir başka ifade ile veri bğımlılığı aynen devam ediyor.

  Peki piyasalar mayıs ayı sonuna kadar en çok hangi verileri takip edecek? İşte sizin için hazırladığımız özel bir liste...

  20 Mayıs: Bugün ABD'de açıklanacak en önemli veri üretici enflasyonu. Mart ayında yüzde 1.20 yükselen üretici enflasyonunun nisan ayında yüzde 0.4 yükselmesi bekleniyor. (Veriler saat 15:30'da açıklandı. ÜFE yüzde 0.2, çekirdek ÜFE yüzde 0.4 artış gösterdi.)   

  21 Mayıs: Yine en önemli veri enflasyon olacak. Bu kez de tüketici enflasyonu piyasaların yönünü belirlemesine yardımcı olacak. Mart ayında yüzde 0.4 yükselen enflasyonun yine yüzde 0.4 artması bekleniyor.  Öte yandan aynı gün içerisinde ABD Merkez Bankası'nın (FED) 29-30 Nisan toplantısına ilişkin tutanaklar da kamuya açıklanacak. Bu tutanaklardan FED'in önümüzdeki dönem faiz stratejisine ilişkin ipuçları yakalanabilir.

  22 Mayıs: ABD'de işsizlik başvuruları açıklanacak. Ekonominin ne kadar yolunda gittiğini göstermesi açısından önemli bir gösterge. Ayrıca ABD gayrimenkul fiyat endeksi de yine aynı gün açıklanacak. Bu veri ABD ev fiyatlarındaki değişimi gösterecek.

  23 Mayıs: Günün en önemli açıklaması emlak piyasası ile ilgili. ABD'de ikinci el ev satışları verisi açıklanacak. Bu veri de ekonomide işlerin ne kadar yolunda olduğunu göstermesi açısından önemli.

  26 Mayıs: Üç önemli veri açıklanacak. İlki tüketici güveni. Tüketicilerin ekonomideki gelişmeleri nasıl algıladıklarını göstermesi açısından önemli olarak değerlendirilen bir veri. İkincisi, yeni ev satışları. Üçüncüsü ise Richmond FED Üretici Endeksi.

  27 Mayıs: Günün en önemli verisi olan 'dayanıklı mal siparişleri' ekonomik aktivetinin ne kadar iyi veya kötü olduğunu ortaya koyacak.

  28 Mayıs: En önemli veri milli gelir rakamları. ABD'de ilk çeyrek milli gelir rakamları açıklanacak.

  29 Mayıs: Nisan ayı kişisel harcamalar endeksi açıklanacak.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı