GeriGündem Piyanist Berman öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyanist Berman öldü

Özellikle teknik ustalığı ve performansındaki enerjiyle tanınan Rus piyanist Lazar Berman, 74 yaşında öldü. Berman'ın, 1995 yılından beri yaşadığı İtalya'nın Floransa kentinde, pazar günü geçirdiği kalp krizi sonucu öldüğü belirtildi.Herbert von Karajan ve Leonard Bernstein gibi ünlü şeflerle çalan Berman, özellikle Karajan yönetiminde çaldığı Çaykovski'nin 1. Piyano Konçertosu'nun kaydındaki performansıyla tanınıyordu.

Sovyetler Birliği döneminde Leningrad'da (St. Petersburg) doğan Berman, annesinin yönlendirmesiyle piyanoyla tanıştı. 4 yaşındayken ilk konserini veren Berman 10 yaşında Moskova Filarmoni Orkestrası'yla Mozart'ı yorumladı.

Alexander Goldenweiser'ın öğrencisi olarak Çaykovski Konservatuar'ını başarıyla bitiren Berman, 1970'lere kadar yurt dışında konser vermedi. 1976 yılında ABD'deki ilk konseri büyük yankı bulan Berman, Paris, Londra, New York gibi birçok önemli kentte konserler verdi.

“Franz Liszt” ödülü gibi birçok önemli müzik ödülüne layık görülen Berman, yaşamının son yıllarını yetenekli öğrencilere hocalık yaparak geçirdi. Berman, viyolonist olan oğlu Pavel Berman'la zaman zaman konserler veriyordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle