GeriGündem Piyango talihlisi memuriyete dönüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  95
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyango talihlisi memuriyete dönüyor

Piyango talihlisi memuriyete dönüyor

Edirne'de 11 yıl önce Milli Piyango'dan büyük ikramiyeyi kazanan 40 yaşındaki Ayhan Yalçınkaya, zengin olduktan sonra bıraktığı devlet memurluğuna dönmeye çalışıyor. Parayı bulunca hayatının değiştiğini belirten Ayhan Yalçınkaya huzurunun bozulduğunu, kötü günler geçirdiğini ve Milli Piyango bileti aldığı için pişman olduğunu söyledi.

Ayhan Yalçınkaya, Edirne Sigorta Hastanesi’nde memur olarak çalışırken 11 yıl önce Milli Piyango bayiinin yanından geçerken, bilet almaya karar verdi. Cebinde kalan son 300 bin lirasını harcayıp harcamamak için bir süre düşünen Ayhan Yalçınkaya, 100 bin lirasıyla yarım bilet satın aldı. 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle 9 Eylül 1995 tarihinde çekilen piyangodan ertesi gün büyük ikramiyeyi tutturarak 10 milyar lira kazandığını duyan Ayhan Yalçınkaya sevinçten havalara uçtu, 3 gün uyku uyamadı.

Parayı aldığında gazetelere devlet memurluğunu bırakmayacağını ve ev alacağını açıklayan Ayhan Yalçınkaya, bir süre sonra memurluktan istifa ederek ticaret hayatına atıldı. Yalçınkaya, paraları başkalarına yedirdiğini söyleyip tehdit edip baskı kurduğunu söylediği babası Teyfik Yalçınkaya'ya, açtığı iki işyerini de devretti.

En büyük darbeyi yediğini söylediği babasının, bu işyerlerini başkalarına devrettiğini belirten, ve daha sonra şimdiki geçim kaynağı olan oto kiralama şirketi açtığını kaydeden Yalçınkaya, şunları söyledi:

“Ancak işler umduğum gibi gitmedi. Hiç tanımadığım akrabalarım ortaya çıktı. Tanıdıklarım benden yardım taleplerinde bulundu. Bir yıl boyunca dışarı çıkamadım. Elimden geldiği kadar yardım ettim. Kendime 4 daire aldıktan sonra nakit param bitti. İnşaat aşamasında olduğu için bunların kiralarından da yararlanamadım. Yardım ettiklerimin hepsi bana sırtını döndü. Zor günler geçirdim, huzurum kaçtı. Zaman geldi hasta oldum, doktora çıkamadım. Şimdi durumum iyi ama parayı iyi kullansaydım çok daha iyi olurdu.”

‘PARA HERŞEY DEĞİLDİR’

Bir anda zengin olmasına rağmen paranın çabuk tükendiğini belirten Aydın Yalçınkaya, şöyle devam etti:
“Eskiden daha güzel bir hayatım vardı. Dostlarımı kaybettim. Devlet memurluğuna devam etseydim param olmayacaktı, ama huzur olacaktı. O zaman çok mutluydum. Şimdi bütün dostlarımı kaybettim. Devlet memurluğuna geri dönmek istiyorum. Ticaret hayatından bıktım. Sürekli inişler çıkışlar yaşıyorum. Çalışma bakanlığına dilekçe verdim. Burdan herkese sesleniyorum para her şey değildir. İnsanın etrafından ne dost ne de tutunacak dal kalıyor.

Şimdi hiç şans oyunu oynamıyorum. 4 dairem var, birinde ben, birinde annemler oturuyor. Diğer iki dairemin kirası ve işyerimden gelen kazancımla geçimimi sağlıyorum. Şu anda devlet memuru olsaydın bin YTL üzerinde maaş alırdım. Emekli olurdum sigortam olurdu.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle