GeriGündem Pitbull'un faturası Kangal'a çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pitbull'un faturası Kangal'a çıktı

Almanya'da yaşayan 6 yaşındaki Türk çocuğu Volkan Kaya'nın okul bahçesinde Pitbull cinsi bir köpek tarafından parçalanarak öldürülmesinden sonra harekete geçen Hamburg Senatosu, saldırgan cinsten köpeklerin yetiştirilmesini yasakladı. Kökeni Anadolu olan dünyaca ünlü Kangal köpekleri de bu yasaktan payına düşeni aldı.

Hamburg Senatosu'nun Pitbull, Bullterrier ve Stafforshire Bullterrier cinsi köpeklerin yasaklanması kararından sonra, bu cins köpek sahipleri uyarıldı ve en geç 5 ay içinde köpekleriyle birlikte bağlı bulundukları semt belediyesi veteriner dairesine başvurmalarını istedi. Almanya'da bu cins köpekler, ‘‘çok özel’’ durumlar dışında yetiştirilmeyecek. Çok özel durumunu ispatlayamayan kişilerin köpekleri ellerinden alınarak zehirli iğneyle öldürülecek. Yetkililer, halkı bu üç cins köpekleri gizli olarak yetiştiren insanları da ihbar etmeye çağırdı. İhbar için özel hotline kuruldu. Köpekleri için özel izin alanlar, kesinlikle tasma ve ağızlık takmak zorunda.

KANGAL'A YASAK

Hamburg Senatosu'nun çıkardığı ve saldırgan köpekler konusunda yeni sert düzenlemeler getiren yönetmelikte tehlikeli köpekler ‘‘Tehlikeli Saldırgan’’ ve ‘‘Kısmen Tehlikeli’’ diye iki kategoriye ayrılıyor. Birinci kategoride yer alan Pitbull, Bullterrier ve Staffordshire Bullterrier cinsi köpekler tamamen yasaklanırken, aralarında Sıvas'ın tüm dünyada binlerce hayran kazanmış sadakatiyle ünlü Kangal köpeklerinin de bulunduğu bazı türler ikinci kategori içine sokuldu. kangal sahiplerinin veteriner dairesine giderek köpeklerini fişlmeleri yasaya bağlandı. Kangal sahiplerinin bu işlemi en geç 5 ay içinde yapmaları gerekiyor.

KÖPEKLER TOPLANIYOR

Almanya'da saldırgan köpeklerin toplanmasına da başlandı. Önceki gün Lohbrügge semtinde 27 yaşındaki Zvezda Mikolovic adında kadını bacağından ısırarak yaralayan Staffordshire cinsi dişi köpek, sahibinin elinden alınarak kimsesiz hayvanlar yurduna yerleştirildi. Köpeğin önümüzdeki günlerde zehirlenerek öldürüleceği belirtildi. Öte yandan yetkililerin harekete geçmesiyle paniğe kapılan saldırgan cinsten köpek sahipleri, pet mağazalarına hücüm etti ve ağızlık, kalın tasma, zincir gibi ürünleri adeta yağmaladı.

CİNAYET SUÇLAMASI

Hamburg Başsavcılığı basın sözcüsü Rudiger Bagger bir açıklama yaparak küçük Volkan'ı parçalayan ‘‘Zeus’’ adlı Pitbull'un sahibi İbrahim Külünk'e ‘‘öldürme kastı’’ suçundan dava açılacağını söyledi. İbrahim Külünk'ün köpeğini diğer köpeklerle dövüştürmekten zevk alan biri olduğu belirtildi.

Bu arada eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Volkan Kaya'nın acılı ailesini ziyaret ederek başsağlığı diledi. Fikri Sağlar, ‘‘Yönetmelik daha önce çıkarılsaydı, minik yavru bugün hayatta olurdu’’ dedi.

Kaya ailesinin yaşadığı Wilhelmsburg semti belediye sorumlusu Heike Severin himayesi altında da bir bağış kampanyası başlatıldı.

Almanya'nın First Lady'si

Kalbim küçük Volkan'ın annesiyle

DÜN, hazin bir törenle Hınıs'ta toprağa verilen küçük Volkan Kaya'nın ölümü, Almanya'da tartışılmaya devam ediyor. Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in eşi Doris Schröder-Köpf, Bild Gazetesi'nde yayınlanan makalesinde, kızının da Pitbull cinsi bir köpeğin saldırısına uğradığını belirtti. Bayan Schröder, ‘‘Ya çocuklar için özgürlük ya da saldırgan köpekler için. Almanya artık kararını vermeli. Kalbim Volkan'ın annesiyle’’ dedi. Kızının arkadaşlarıyla oynadığı sırada bir köpeğin saldırısına uğradığını, kendisinin bisikletiyle araya girerek, saldırgan köpeği zorlukla durdurabildiğini kaydeden Schröder-Köpf, tüm saldırgan köpeklerin yasaklanmasını ve şüpheli görünen köpeklerin öldürülmesini istedi.

Katil köpek Zeus klip yıldızıymış

Volkan Kaya'yı boğazını parçalayarak öldüren ‘‘Zeus’’ isimli Pitbull'un rap müzik yapan bir grubun klibinde oynadığı belirlendi. Zeus'unbirkaç yıl önce ünlü müzik televizyon kanalı MTV'de yayınlanan bir klipte yer aldığı ortaya çıktı. ‘‘Die Wahren Bosse’’ (Gerçek Patronlar) isimli rap grubunun ‘‘An so einem Tag’’ (Böyle Bir Günde) isimli şarkısının klibinde görünen Zeus, vahşi ve saldırgan davranışlarda bulunuyor. Sabıkalı olduğu belirtilen ve olaydan sonra tutuklanan sahibi İbrahim Külünk'ün Zeus'u diğer Pitbull'larla dövüştürdüğü ve her defasında kazandığı da ortaya çıkmıştı.

Almanya’da köpekler toplanıyor

Hamburg Senatosu, Pitbull, Bullterrier ve Stafforshire cinsi köpeklerin yetiştirilmesini yasakladı. Yetkililer, saldırgan köpek kategorisindeki tüm köpekleri de sahiplerinden toplamaya başladı. İlk toplanan köpek, Zwezda Mikolovic'i bacağından ısıran Staffordshire cinsi köpek (yanda) oldu.

Fransa'da Pitbull sahibine 2 yıl hapis

Fransa'da, pitbull cinsi köpeğini polislerin üzerine saldırmaları için kasten salan bir kişiye 2 yıl ağır hapis cezası verildi. Fransa'nın Hautes-Pyrenees bölgesinde meydana gelen olay sonrası yapılan duruşmada, savcının 1 yıl hapis ve 5000 frank para cezası istemesine rağmen yargıç, 22 yaşındaki Jedome Paillon isimli şahsa 2 yıl hapis cezası verdi. Polislerin kendilerine saldıran ve vahşi bir biçimde ısıran köpeği öldürmek zorunda kaldıkları bildirildi. Fransa'da Pitbull cinsi köpeklerin son yıllarda insanlara yönelik saldırılarının artmasından sonra, hükümet yayınladığı bir genelgeyle bu katil köpeklerin sadece kısırlaştırılması şartıyla yetiştirilmelerine izin vermişti.

Volkan Kaya'nın köyü isyan ve acı içinde

ALMANYA'nın Hamburg kentinde parkta oynarken Pitbull cinsi iki köpeğin saldırısı sonucu feci şekilde yaşamını yitiren 6 yaşındaki Volkan Kara'nın cenazesi toprağa verilmek üzere memleketi Erzurum'un Hınıs ilçesi Yaylakonak köyüne getirildi. Yaylakonak köylüleri Volkan'ın acısını yüreğinde hissederken akrabası Celal Kaya, ‘‘İnsanlar böyle ölmemeli, bu canavarlara izin verilmemeli’’ dedi. Hınıs ilçe merkezine 11 kilometre uzaklıktaki Yaylakonak köyünde bir gün önceden Volkan'ın mezarını hazırlayan köylüler, cenazeyi Kuran okuyarak bekledi. Ayfer ve Gani Kaya çiftinin ikinci çocuğu olanan Volkan'ın ölüm haberini televizyondan öğrendiklearini belirten yakın akrabalarından Nihat Kaya, bir köpeğin saldırısı ile bir insanının ölebileceğine inanamadıklarını, medeni bir ülkede böyle vahşi köpeklere izin verilmesine hayret ettiklerini belirtti. Bu arada Volkon Kaya'nın önceki akşam uçakla Almanya'dan Ankara'ya getirilen cenazesi dün saat 14.00 uçağı ile Erzurum'a ulaştırıldı. Köydeki yakınları tarafından karşılanan cenaze bir minibüsle Yaylakonak köyüne götürüldü.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle