Gündem Haberleri

  Pişmanlık pozu

  DHA Recep DEMİRCİ
  15.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Domuzlar için sürek avına çıktığını söyleyen Erzincan’ın Uluköy Beldesi Belediye Başkanı Salih Kara, elindeki Kalaşnikof tüfekle 400 kiloluk bir ayıyı öldürdü.

  10 kurşun sıktığı ayının yanında poz veren ve aynı zamanda korucu olan Kara, "Arkadaşıma saldıracaktı. Önce havaya ateş ettim, sonra vurmak zorunda kaldım" dedi.

  ERZİNCAN’ın Uluköy Beldesi Belediye Başkanı AKP’li Salih Kara, tarlalardaki mahsule zarar veren domuzlar için düzenlenen sürek avında karşılaştıkları ayıyı Kalaşnikof tüfekle öldürdü. Erzincan’a 28 kilometre uzaklıktaki 3 bin nüfuslu Uluköy Beldesi’nde son zamanlarda arazideki mahsule zarar veren domuzlara yönelik belde halkı tarafından sürek avı başlatıldı. Bir aydır devam eden ve haftada 4 gün sekizer kişilik gruplar halinde düzenlenen sürek avında, 12 bin dönüm arazide yetişen domates, karpuz, kavun ve biber tarlalarına zarar veren domuzları etkisiz hale getirmek için, köylüler seferber oldu.

  ÖLDÜRDÜM,ÜZGÜNÜM

  Köylüler, akşam havanın kararmasıyla birlikte arazide domuz avına çıkarken, sabah saat 04.00’e kadar tarlalarda nöbet tutmaya başladı. Domuz yerine karşılaştığı 400 kiloluk ayıyı Kalaşnikof’la tarayan Başkan Kara, "Domuzlar vatandaşların domateslerine, fasulyelerine ve karpuzlarına büyük zarar veriyorlardı. Biz de belde halkı olarak her gece sürek avı düzenlemeye başladık. Benim de katıldığım sürek avında domuz beklerken karşımıza ayı çıktı. Arkadaşımız bana saldırıyor diye bağırınca onu korumak için kaçar diye önce havaya ateş ettim. Ancak kaçmayınca öldürmek zorunda kaldım. Üzgünüm" diye konuştu. Başkan Kara’nın öldürdüğü yaklaşık 400 kilo ağırlığındaki ayı belediyeye ait kepçeyle Karasu Nehri’nde açılan çukura gömüldü.

  CEZASI1 7  BİN YTL

  Erzincan Çevre ve Tarım İl Müdürü Zakir Karartı, olayın tarım alanları içerisinde olduğu yönünde bilgi aldıklarını belirtti. Karartı, şunları söyledi: "Olayın olduğu yerde inceleme yapacağız. Bizim Merkez Av Komisyonumuzun kitapçığında ayının korunması gereken hayvan olduğu için 235 YTL ceza yazılacak. Ayrıca bunu vuran kişiye 17 bin YTL tazminat davası açılacak. Tabii ki buradaki ifadede ayının insanlara saldırıya geçtiği anlatılıyor. Bunun mahkemeye sunulması gerekiyor. Neden vurulduğu, can güvenliği var mıdır yok mudur itiraz hakkını kullanacak. Bu hukuka kalmış bir olaydır."

  Kalaşnikoflu belediye başkanı

  Önceki akşam aralarında Uluköy Beldesi Belediye Başkanı Salih Kara’nın da bulunduğu grup, domuz avına çıktı. Sekiz kişiden oluşan grup beldeye 1 kilometre uzaklıktaki Bük mevkiinde bir anda karşılarına çıkan ayıyla yüz yüze geldi. Aynı zamanda korucu olan Başkan Kara, kendilerini fark eden ayıyı uzaklaştırmak için Kalaşnikof tüfeğiyle havaya ateş açtı. Ancak Başkan Kara, üzerlerine saldırdığını öne sürdüğü ayıyı, 10 el ateş ederek öldürdü.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı