Gündem Haberleri

  Pişmanlığı `Tüh merkezi' belirliyor

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalı bilimadamları, beynin `Tüh merkezi' diye adlandırılabilecek bölümünde, neyin hata neyin hata olmadığını belirleyen bir grup nöronu ortaya çıkardı. Doğuştan kazandığımız bu sistem, bir dizi kuşku yaratan soruyu da gündeme getirdi. Neyin hata olduğunu bir kaç nöron mu belirliyor? Bu nöronlar çalışmazsa suç bizde mi? Kısaca, insanlar özgür iradeye sahip mi yoksa değil mi? ABD´nin Tennessee Eyaleti Nashville kentindeki Vanderbilt Üniversitesi´nde Psikoloji profesörü Jeffrey Schall başkanlığındaki bir grup bilimadamı, beyinde "yanlış davranış tanımlamasını" yapan bir grup aynı tipte nöron keşfetti. Bilimadamları nöronların yerini ve nasıl görev yaptığını da belirledi.

  Bilimadamları ayrıca `Tüh merkezinin', yaptığımız hatalı davranışları düzelten ve alışkanlıklarımızı belirleyen karar verme mekanizmasının küçük bir parçası olduğunu buldu. Prof. Schall ve ekibi, Nature Dergisi´nde bu hafta içinde yayınlanacak ilgi uyandıran araştırmalarına, bir grup maymunun davranışları ve beyin dalgalarını yakından incelemeye alarak başladı. Maymunlar bilgisayar ekranlarının karşısına oturtularak göz hareketleri ile beyin faaliyetleri bilgisayar ortamında takip edildi. Önce ekranın ortasında bir ışık yaktılar.

  Maymun ışığa odaklandığı anda ışığı söndürerek ekranın kenarında bir başka ışığı faaliyete geçirdiler. Gözlerini yeni ışığa odaklayan maymunları da meyve suyu ile ödüllendirdiler. Maymunların beyin taramaları sonucunda gözleri ile beyin içlerine ilerleyen ayrı tipte nöron grubu keşfettiler.Bir grup nöron, maymun doğru karar verdiğine inandığı ve ödül aldığı zaman harekete geçiyordu.

  İkinci grup, hatalı davrandığını idrak ettiği zaman devreye giriyordu. Üçüncü grup nöron ise, maymun neyin doğru neyin yanlış davranış olduğu konusunda kararsız kaldığı zaman ortaya çıkıyordu. Kısaca maymunlar bu nöron hareketleri ile davranışlarını belirliyordu.

  Bilimadamları özellikle hatalı davranışı farkeden nöronların çok önemli olduğuna dikkat çekerek, bu sayede neyin doğru olduğuna karar verildiğine dikkat çektiler. Ekibin başkanı Prof Schall, beynin karar verme mekanizması üzerinde yapılan araştırmaların daha başında olduklarını belirterek, "Şu anda işin başındayız. Ayrıca aynı deneyleri insanlar üzerinde yapmak daha uzun zaman isteyecektir.

  Dolayısıyla nasıl karar verdiğimiz sorusuna cevap vermek için her nöronu ve görevini tek tek bilmemiz gerekiyor" dedi. Neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar vermemizi sağlayan nöronların kontrol edilmesi halinde, başta Parkinson hastalığı olmak üzere ruh ve sinir hastalıklarında tedavi yolu açılmış olacak. Şizofreni hastalarının göz hareketlerinin çok hızlı olduğunu ve hastaların odaklaşma sorunu yaşadığına dikkat çeten bilimadamları, insanlar üzerinde de çalışmalara başlayacaklarını kaydettiler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı