Gündem Haberleri

  Pişmanım demeleri gerekmiyor

  Enis BERBEROĞLU / DİYARBAKIR
  12.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la Diyarbakır’a uçarken “Gururları zedelenmeden dağdan inip teslim olmalılar” sözünü hatırlatıyoruz.

  DİYARBAKIR'DA SICAK KARŞILAMA - FOTOGALERİ

  Arınç “Dağa çıkmıştım ama ülkeme dönmek istiyorum deseler bence TCK 221 uygulanabilir. Böyle yorumlanabilir. İlla ki pişmanım denmesine gerek olmayabilir” diyor.

  TBMM’de gergin geçen açılım oturumunun ertesi sabahı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Diyarbakır’a uçuyoruz. Diyarbakırlı Tarım Bakanı Mehdi Eker ile iktidar vekilleri de Arınç’a eşlik ediyor. Başbakan Yardımcısı demokratik açılım görüşmelerinde muhalefetin uyguladığı protesto üslubuna çok tepkili. CHP’li Onur Öymen’in ismini özellikle anıyor, sitem ediyor:

  “80 yaşına gelmiş, emekli büyükelçi, güngörmüş birisi. Bu üslup hiç yakışmıyor. Deniz Bölükbaşı’nı zor tuttular kürsüye yürürken. Kullanılan hakaretler yüzünden Meclis tutanaklarını okuyanın yüzü kızarır.”

  Pişmanlık olur

  Bülent Arınç ilk eve dönüş sırasında Habur’da yaşananların “sürece bomba koymak” anlamına geldiğini düşünüyor. . Ancak artık herkesin ders çıkarttığı ve bir dahaki gelişte aynı hataların tekrarlanmayacağı umudunu koruyor.
  Gelenlerin “pişmanım” demeye yanaşmayacağı yolundaki ilk sinyali daha açılım tartışmalarının ilk günlerinde yine Bülent Arınç vermişti. “Gururları zedelenmeden dağdan inip teslim olmalılar” sözünü hatırlattığımıza aynı görüşü koruduğunu anlıyoruz:
  “Dağa çıkmıştım ama ülkeme dönmek istiyorum, yaşamıma kendi topraklarım devam etme niyetindeyim deseler bence TCK 221 uygulanabilir. Böyle yorumlanabilir. İlla ki pişmanım denmesine gerek olmayabilir.”

  Baydemir alanda

  Bülent Arınç’ı havaalanında Diyarbakır’ın DTP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir karşılıyor. Zaten sadece Başkan Baydemir değil Diyarbakır siyasi yelpazesindeki hemen her isim Arınç’a sıcak bakıyor, sempatiyle yaklaşıyor.

  Ceylan alkışı

  Arınç, Belediye ziyaretinden sonra Dicle Üniversitesi’nin akademik yıl açılış törenine katılıyor. Kampus girişindeki 35 kişilik grubun protestosuna polis müdahale etmiyor. Arınç tören konuşmasında “kardeşlerim keşke burada olsalardı” diyerek sözü bir patlamada yaşamını yitiren Ceylan isimli kıza getirdi. Arınç’ın “Ceylanlar ölmesin” derken duygusallaşması üzerine salondan alkış yükseldi.

  Demokratik açılımın mutfağı

  * Diyarbakır demokratik açılımın mutfağı olmaya aday. Kent ileri gelenleriyle sohbetimde muhtemel eylem planıyla ilgili ipuçları yakalıyorum.
  * Mahmur Kampı’nın boşalması Kandil’in lojistiğini zora sokacak. Mahmur’da yaşayanların suç kaydı yok, sadece pasaport yasasına aykırılık söz konusu. Yani gelen serbest kalacak. Kandil’de suça karışmamış olanlar da Mahmur’dan gelenlere karışabilir.
  * Avrupa’dan geleceklere de sıcak bakılıyor ama sırası var. Öncelik Mahmur’dan sonra Kandil’e verilecek. 1000 kadar Suriye uyruklu dağ kadrosu ülkelerine dönecek. 2 bin kadarının yurda dönüşlerinde serbest kalmalarına hukuki engel yok.
  250 kişi Körfez’e
  * İstihbarat raporlarında ismi geçen PKK’nın lider kadrosunun Türkiye’ye dönmesi halinde ağırlaştırılmış yaşam boyu hapis cezası kesin gözüküyor. 250?300 kadar yöneticinin İskandinav ülkelerine yollanma girişimleri şu ana kadar sonuç vermedi. Buna karşılık Hükümetin bazı Körfez ülkeleriyle temaslarında ciddi ilerleme sağlandı.

  Türkçe - Kürtçe sözlük hediye etti

  DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini ziyareti sırasında “Biz siyasetçi olarak büyük bir risk aldığımızı bilmenizi isterim. Halkın yüzde 47 oyunu almış bir siyasi partinin mensuplarıyız. Bu oyu bu iktidarın riske atacağı bir proje olarak görülse bile bu ülke için buna ihtiyacımız var. Ve neye mal olursa olsun bu projeyi 70 milyon için inşallah uygulayacağız” dedi. Arınç’a Türkçe-Kürtçe sözlük hediye eden Baydemir ise “Kararlığınız, cesaretiniz ve samimiyetiniz güven veriyor. İnşallah hep birlikte bu süreci onurlu bir barışa ve onurlu geleceğe taşımak noktasında başarılı oluruz” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı