Gündem Haberleri

  Pişkinsüt partisini kurdu

  Hürriyet Haber
  28.01.2002 - 11:13 | Son Güncelleme:

  Eski DSP'li Aydın Bağımsız Milletvekili Sema Pişkinsüt, yeni partisinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'na verdi. 75 üyeyle ve Toplumcu Demokratik Parti adıyla kurulan Pişkinsüt'ün partisi, Türkiye'nin 44. partisi oldu. Pişkinsüt parti başkanlığına seçildi.

  Aydın Bağımsız Milletvekili Sema Pişkinsüt, partinin kurucu üyeleri arasında bulunan İstanbul Milletvekili Nazire Karakuş ile İzmir Milletvekili Mehmet Özcan ve bazı kurucu üyelerle İçişleri Bakanlığı'na gelerek, kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Mete Gürbüz'e sundu.

  Gürbüz, "alındı belgesi"ni Pişkinsüt'e vererek, kurulan partinin hayırlı olması dileğinde bulundu.

  Pişkinsüt, partinin ambleminin beyaz zemin üzerine turuncu renkli güneş olduğunu ve 75 kurucu üyesi bulunduğunu kaydetti. TDP, halen faaliyette bulunan 44. parti oldu. 

  BAŞKANLIĞA PİŞKİNSÜT SEÇİLDİ 

  Sema Pişkinsüt seçildi. Pişkinsüt, partilerinde lider sultasının olmayacağını belirterek, ‘‘TDP, ortak aklın işletileceği bir parti olacak’’ dedi.    

  TDP Kurucular Kurulu, parti kuruluş dilekçesinin İçişleri Bakanlığı’na verilmesinin ardından TDP genel merkezinde ilk toplantısını yaptı. Kurucular Kurulu, kurucu üye Aydın Bağımsız Milletvekili Sema Pişkinsüt’ü oybirliği ile genel başkanlığa seçti.

  Genel Başkan Pişkinsüt, yaptığı konuşmada, TDP’nin zor bir dönemden geçen Türkiye’ye ‘umut’ olacağını söyledi. Türkiye’de yeni bir partinin herkes tarafından arandığını ifade eden Pişkinsüt, ‘‘TDP,halktan kopmadan, onların sorunlarına yanıt verecek, halkı Ankara’da temsil edecek bir partidir’’ dedi.

  Partinin Türkiye’nin farklı yerlerinden, farklı görevlerde bulunan75 kurucu üyesi bulunduğunu belirten Pişkinsüt, ‘‘Bu parti ne olursa olsun hiçbir zaman kirlenmeyecek. Kirlenmesi yerine Kurucular Kurulu’nun ölmesini tercih ediyorum’’ diye konuştu. Pişkinsüt, partinin tüzel kişilik kazanmadan önce tek kuruş bağış almadığını söyledi.

  ‘‘Katılımcılık, dayanışma ruhu ve parti içi demokrasinin ne kadar önemli olduğunun bilincindeyim’’ diyen Pişkinsüt, ‘‘Demokrasi işletilemeyince siyaset yapılamayacağının bilinci içindeyim. Bu partide, lider sultası olmayacak. Ortak aklın işletileceği bir parti olacak, ekip ruhu olacak’’ dedi.

  Pişkinsüt, ülkeyi umutsuzluğa sürükleyen, halkı yeni arayışlara yönelten siyasi partilerin, bu durum karşısında kendilerini sorgulamaları gerektiğini ifade ederek, TDP’yi ‘‘umut devrimi’’ olarak gördüklerini ve bu yolda seferberlik ilan ettiklerini söyledi.

  ‘‘MİLLETVEKİLLERİNİ TRANSFER OBJESİ GÖRMÜYORUM’’

  Hiçbir milletvekilini ‘‘transfer objesi’’ olarak görmediklerini belirten Pişkinsüt, ‘‘TDP Kurucular Kurulu, 2 kabine çıkarabilecek, Bakanlar Kurulu oluşturabilecek düzeydedir’’ dedi.

  TDP’nin inançların özgürlüğünü savunduğunu ve inançların siyasete alet edilmesinin karşısında durduğunu belirten Pişkinsüt, insan haklarının siyasallaştırılmasına izin verilmeyeceğini kaydetti. Pişkinsüt, yönetim hatası yapmanın ahlak hatası olarak değerlendirileceğini söyledi.

  Sema Pişkinsüt, partilerinin ambleminin ‘‘Güneş’’ olduğuna dikkat çekerek, ‘‘Bu güneş pek çok kişiyi sararken, ısıtırken, pek çokları için de cehennem ateşi olabilir’’ diye konuştu.

  Toplumun çıkarını her şeyin üzerinde tuttuklarını dile getiren Pişkinsüt, mevcut partilerin yaptıkları yanlışların hiçbirini TDP’nin yapmayacağını kaydetti.

  TDP’nin 3. dünya solcuları olmadığını ifade eden Pişkinsüt, siyasete ‘‘yeni bir üslup ve nezaket’’ getireceklerini söyledi.

  TDP Genel Başkanı Pişkinsüt, 106 sayfadan oluşan parti programını özetleyerek okudu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı