Gündem Haberleri

  Pişkinsüt: Anadil temel hak

  Hürriyet Haber
  31.01.2002 - 14:56 | Son Güncelleme:

  Toplumcu Demokratik Parti Genel Başkanı Sema Pişkinsüt, "Biz herkesin anadilini bireysel haklar çerçevesinde kullanmasından yanayız. Doğal ortam içinde anadilin konuşulması, insanların en temel hakkıdır" dedi.

  Pişkinsüt, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, kendilerine yönelik eleştirilere yanıt verdi. Siyasetin hiç kimsenin tekelinde olmadığını, bu nedenle kimseden icazet alınarak yapılamayacağını vurgulayan Pişkinsüt, şunları söyledi:

  "Kimsenin icazetine ve iznine gerek duyulmayan siyaset ortamında, başarı ve başarısızlık sadece halkın gücüyle değerlendirilir. Bu aşamaya demokrasi mücadelesi ile geldik ve sonuna kadar devam ettireceğiz.

  TDP'nin kurulduğu günden başlayan haksız eleştirinin hangi güçler ve ne amaçla yapıldığını çok iyi biliyoruz. Ama biz olayları hiçbir zaman kişiselleştirmeyeceğiz. Sadece kendi programımızı ve yapmak istediklerimizi ortaya koyacağız, kendimizi anacağız, neyi yapmayı uygun buluyorsak bunu da en demokratik biçimde değerlendireceğiz."

  KÜRTÇE EĞİTİM

  Pişkinsüt, Uyum Yasa Tasarısı ile ilgili bir soruya karşılık, TCK 312 ve 159. maddelerdeki değişikliklerin eskisinden daha da kısıtlayıcı olduğunu savundu.

  "Kürtçe eğitim" konusundaki değerlendirmelerde farklılıklar bulunduğunu belirten Pişkinsüt, ülkenin bütünlüğü ve Cumhuriyetin  yaşamasına yönelik kaygılar olduğunu söyledi. Pişkinsüt, "Biz herkesin anadilini bireysel haklar çerçevesinde kullanmasından yanayız. Doğal ortam içinde anadilin konuşulması, insanların en temel hakkıdır" dedi.

  Pişkinsüt, "Kürtçe eğitim"i savunanlar ile karşı çıkanların dayatmalarını doğru bulmadıklarını ifade ederken, "Kürtçe eğitimden yana mısınız?" sorusuna, "Doğal ortamı içinde anadilin öğrenilmesinden ve kullanılmasından yanayız. Ama Türkiye'nin resmi dili Türkçe'dir" karşılığını verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı