GeriGündem Piriştina hakkında suç duyurusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piriştina hakkında suç duyurusu

İzmir'i Sevenler Platformu (İZSEV) Başkanı Sancar Maruflu, Kültürpark'taki Lunapark'ın Hayvanat Bahçesi'nin yanına taşınması nedeniyle ağaç katliamı yapıldığı ve bu taşıma ile ''Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması ile ilgili yasaları ihlal ettiği''' gerekçesiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina hakkında suç duyurusunda bulundu.

Maruflu, yaptığı yazılı açıklamada, ''konulara fevri değil, bilimsel yaklaştıklarını'', Kültürpark'ta ve İzmir'in hiçbir yerinde yeşil alanın yok edilmesine izin vermeyeceklerini belirtti. Maruflu, Lunapark'ın taşınacağı yeni yerde 60-70 yıllık ağaçları fotoğrafladıklarını ve noter kanalıyla da tespit ettirdiklerini kaydetti.
  
Durumu, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'na da bildirdiklerini ifade eden Maruflu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
  
''Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir'in, 70 yıl önce tek tek diktiği çam ağaçlarının kesilmesinin sorumlusu olan belediye yönetiminin ayrıca cezalandırılmasını istiyoruz. Hayvanat Bahçesi'nin gayri sıhhi özellikteki İnciraltı'ndaki alana taşınmasını istemiyoruz. Lunapark'ın taşındığı alan ise Hayvanat Bahçesi ile birleştirilmeli.

Kültürpark'taki her türlü yapılaşmaya dur denilmeli. Kültürpark'ta 60-70 yıllık ağaçları kesen, 60 yıllık Gül Bahçesi'ni dümdüz eden Ahmet Piriştina'nın, kültür ve tabiat varlıklarının koruması ile ilgili yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle yargılanması amacıyla suç duyurusunda bulunduk.''
  
Açıklamada, Piriştina'nın, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık, CHP, Sit Kurulu, Çevre ve Orman Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na şikayet edileceği de bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle