GeriGündem Pirinç değirmencileri derneği ucuza pirinç satacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pirinç değirmencileri derneği ucuza pirinç satacak

Pirinç Değirmencileri Derneği Başkanı Turgay Yetiş, stokçu ve spekülatörler tarafından hala fiyatı yüksek tutulmaya çalışılan ve piyasada 5-8 YTL arasında satılan pirinci, peşin 2,10 YTL artı KDV'den, piyasa arz edeceklerini söyledi.

Yetiş, yaptığı yazılı açıklamada, geçen ay bir basın toplantısı düzenleyerek özellikle yılbaşından bu yana yapay bir pirinç krizi yaratarak, piyasa fiyatlarını alt üst eden pirinç stokçularını sert bir dille eleştirdiklerini hatırlattı.
Türkiye'nin yeni hasat dönemine kadar kendine yetecek miktarda pirinç stoku bulunduğunu belirten Yetiş, stokçu ve spekülatörler tarafından hala fiyatı yüksek tutulmaya çalışılan ve piyasada 5-8 YTL arasından satılan pirinci, Pirinç Değirmencileri olarak peşin 2,10 YTL artı KDV'ye piyasaya arz edeceklerini ifade etti.
Dünya piyasalarında yaşanan fiyat artışının doğal olarak Türkiye'deki pirinç fiyatlarına da yansıdığını dile getiren Yetiş, şunları kaydetti:
“Ancak şu an piyasadaki pirinç fiyatlarının hala normalden yüksek olduğunu görüyoruz. Halkımızın sofrasında severek tükettiği yerli üretimimiz olan Osmancık pirincini peşin 2,10 YTL'den piyasaya vermekle, fahiş fiyatlarla pirinç satabilmek için stokçuluk yapanlara en güzel cevabı verdiğimizi düşünüyorum.”
Yılbaşından bu yana yaşanan yapay krizde, Pirinç Değirmecileri olarak, TMO'nun çiftçiden aldığı çeltiği, ücretsiz işleyerek TMO'ya verdiklerini, derneğe üye fabrikaların büyük bir bölümünün ellerindeki pirinci eski fiyatlardan sattığını ve müşteriye olan teslimatlarda hiçbir aksama olmadığını belirtti.
Yetiş, açıklamasında şu görüşleri ifade etti:
“Yılbaşından bu yana pirincin tarımsal girdilerinde yaşanan büyük artışa rağmen halkımızın uygun fiyatla pirinç tüketebilmesi için elimizden gelen çabayı gösterdik. Değirmenciler olarak sürekli ve kesintisiz olarak sıkıntı yaşanmaması için piyasaya pirinç temin ettik. Bundan sonra da makul fiyatlarla pirinç temin etmeye devam edeceğiz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle