GeriGündem Pınar beraat etti ama Süleyman hala ortada yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  25
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pınar beraat etti ama Süleyman hala ortada yok

Pınar beraat etti ama Süleyman hala ortada yok
refid:25156240 ilişkili resim dosyası

Pınar T. Gezi olaylarında gözaltına alındığı otobüste Süleyman isimli polis tarafından tecavüzle tehdit edildiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Soruşturma sürerken Pınar T. ve aynı gün gözaltına alınan iki kişi hakkında polise direnme gerekçesiyle 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Pınar T. ve 2 kişi ilk duruşmada delil yetersizliğinden beraat etti. İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’ın da arasında bulunduğu 9 yönetim kurulu üyesi de davaya gözlemci olarak katıldı. Pınar’ı tecavüzle tehdit eden polis Süleyman’la ilgili soruşturmadan ise hala ses yok.

Pınar T., 2 Haziran günü saat 20.30 sıralarında Tarabya’daki evine gitmek isterken Beşiktaş’ta sivil polisler tarafından gözaltına alındı. İddiasına göre kendisini darp eden polislerden biri, ‘Burası karanlık seni domaltır s...’ diye tehdit de etti. Pınar T. olaydan sonra savcılığa başvurdu ve polislerin cezalandırılmalarını istedi.

Ancak savcılık Pınar T. ve aynı gün gözaltına alınan üniversite öğrencileri Uğur Can K. ve Erkan Y. hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. İstanbul Barosu bu gelişme üzerine tüm yönetim kuruluyla Pınar T., Uğur Can K. ve Erkan Y.’yi savunacaklarını açıkladı.

Davanın ilk duruşması bugün İstanbul 31 Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve 8 yönetim kurulu üyesi de duruşma salonundaydı.

“TECAVÜZLE TEHDİT EDİLDİM”
Suçlamayı kabul etmeyen Pınar T. karakolda verdiği ifadesinin doğru olmadığını belirtti. Karakolda darp edildiğini, cinsel tacize uğradığını ve tecavüz edilmekle tehdit edildiğini ifade eden Pınar T.şunları söyledi:
“Emniyet ifademde geçen ‘Eyleme katıldığım’ şeklindeki beyanımı kabul etmiyorum. Karakolda polisler, bu şekilde ifade vermezsem tutuklanacağımı söyledi. Arkadaşımın kafesine gitmiştim. Kafeden çıktıktan sonra hiçbir şekilde soru sorulmadan darp edildim. Sivil giyimli iki kişi koluma girerek beni sürükleyerek yeşil bir otobüsün içine götürdü. Burada üstümdeki giysileri çıkarmamı istediler. Kabul etmedim. Üzerimi çıkartmadığım için defalarca darp edildim. Cinsel tacize maruz kaldım. Tecavüzle tehdit edildim.”

'Ben tanığım... O polis Pınar'ı tecavüzle tehdit etti'

''KAMERALARIN OLMADIĞI YERDE DARP ETTİLER''
Sanıklardan Uğur Can K. da Dolmabahçe Stadı'nın yıkılması nedeniyle düzenlenen etkinliğe katılmak için gittiğini ancak polis müdahalesini görünce mecburen Barboros Bulvarı’na çıkmak zorunda kaldığını anlattı. Uğur Can K., olaylar yatıştıktan sonra eve dönmek için Beşiktaş iskelesine giderken karşılaştığı polislerin kendisini kameraların olmadığı bir alana götürerek dövdüğünü belirtti.
Davayı karara bağlayan mahkeme, Pınar T. Uğur Can K. ve Erkan Y. hakkında suçu işlediklerine dair savunmanın aksini kanıtlayacak, hukuki yoldan elde edilmiş her türlü şüpheden uzak, yeterli, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatlerine karar verdi.

''ŞİKAYETİME İLİŞKİN DAVAMIN AÇILMASINI BEKLİYORUM''
Beraat kararını sevinçle karşılayan Pınar T. “Beraat etmeyi bekliyordum. Zaten haklıydım. Türkiye Cumhuriyeti’nin adaletine güvendim, güveniyorum. Mağdur olan benim. Polisler hakkında yaptığım haklı şikayetime ilişkin davamın açılmasını bekliyorum. İstanbul Barosu’na ve tüm avukatlara da verdikleri destek dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“POLİSLER HAKKINDAKİ SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR”

Pınar T.’nin avukatı Kasım Ergün, polisler hakkında yaptıkları şikayete ilişkin soruşturmanın devam ettiğini, otobüsün içinde, gözaltına alınan kişileri darp eden Süleyman isminde, istihbaratçı olduğunu söyleyen kişinin ise henüz bulunamadığını söyledi. Süleyman isimli kişinin fotoğraflarının basına da yansıdığını belirten Avukat Kasım Ergün, “İstihbaratçı olduğunu söyleyen Süleyman isimli bu kişi hakkında başka şikayetler de var. Ama hiçbir yerde adı geçmeyen bu kişi çoğu kişinin yaralanmasına neden oldu. Görevli resmi polisler tarafından gözaltına alınanların bulunduğu otobüsten dışarı atılmış” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle