Gündem Haberleri

  Pilotla kule arasında minibüs diyaloğu!

  Murat ÇAKIR - İSTANBUL DHA
  21.10.2017 - 12:29 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin en büyüğü olan Atatürk Havalimanı'nda yer hizmetleri veren araçların sayısı da uçak sayısı ile birlikte çoğaldı. Hız sınırları ve diğer bir çok kuralın uygulandığı bu araçlar ile uçaklar bazen karşı karşıya gelebiliyor. Bu sabah saatlerinde bir pilot, kuleye kural ihlali yapan bir minibüs yüzünden taksi (uçağın yer hareketlerinin yapıldığı, park yerinden piste gidene kadar kattettiği yol) yolunda durmak zorunda kaldığını şikayette bulundu.

   Minibüsün kural ihlalini pilot Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi'nde bulunan kontrolöre şöyle bildirdi:

  Pilot : Efendim Golf Kule'de taksi yapacağız ama Çelebi'nin aracı ihlal ediyordu. Şu anda taksiyi durdurmak zorunda kaldık. Numarası 29.
  Kule : Anladım şu en öndeki minibüs gibi arkasında brandalı şeyi tarif ediyorsunuz değil mi ?
  Pilot : Negatif. Normal minibüs. Kırmızı çizgiyi geçmişti. Onun yüzünden taksiyi durdurmak zorunda kaldık.
  Kule : Mutabık. Gördüm. Konuşamadım. 234 numaralı minibüs.Anladım. Teşekkür ediyorum. Bunu ilgililere ileteceğim. İyi uçuşlar
  Pilot :Teşekkürler

  GENİŞ GÖVDELİ ZORLANIR

  Atatürk Havalimanı'nda operasyonların hızlı bir şekilde yapılabilmesi için apronda uçaklar kanat kanada verilen izin dahilinde ilerleyerek piste ya da park pozisyonuna gidebiliyor. Yine bu sabah saatlerinde yoğunluğu gören bir pilot kuleyi uyararak belirttiği noktada geniş gövdeli uçakların geçmekte zorlanacağını dar gövdeli uçaklar için mümkün olabileceğini söyledi. Pilotun uyarısı da ses kayıtlarına yansıdı.

  BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  Marmara üzerinde 7 saat beklediUğur Cebeci’nin hazırladığı, Türkiye’nin havacılık programı Kokpit’te bu hafta… THY uçağı neden Marmara üzerinde 7 saat bekledi? Uçaklar acil durumlarda hangi sistemle yakıt boşaltıyor? İkinci konumuzda sizi model uçakların dünyasına götürüyoruz. Bu modellerin içine helyum gazı basıyorlar. Neden mi?
  Etiketler: Şikayet , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı