GeriGündem Pilot teğmenlerin mezuniyet sevinci
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pilot teğmenlerin mezuniyet sevinci

Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığında, F-5 Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimi'ni tamamlayan 2006-A devresi 23 teğmen, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Mezuniyet töreninde konuşan 1. Hava Kuvveti ve 6. Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Komutanı Korgeneral Bilgin Balanlı, dünyada yaşanan gelişmelere uyum sağlayabilmek ve bugünün harekat ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla, Türk Hava Kuvvetlerinin vurucu gücünün, elastikiyetinin ve reaksiyon yeteneğinin yüksek bir yapıya kavuşturulması gayretlerine kararlılıkla devam edildiğini söyledi.

Türk Hava Kuvvetleri olarak, hava gücünü oluşturan ana unsurlar arasında iyi yetişmiş insan gücünün öneminin de gittikçe arttığı, her faaliyetin başarısının yüksek nitelikli insan gücüne bağlı olduğunun bilincinde olduklarını belirten Korgeneral Balanlı, şunları kaydetti:
“Bu nedenle hava ve uzay gücümüzün temel taşlarını oluşturan personelimizin zeki, ahlaklı, yüksek motivasyona ve dünyadaki tüm hava kuvvetleri arasında en yüksek eğitime sahip havacılar olmasını hedefleyen bir yaklaşımı benimsiyoruz. Bu yaklaşım sonucu uçuş eğitimi başta olmak üzere tüm eğitim sistemlerimize gereken öncelik verilmekte olup, eğitimi tüm meslek yaşamımıza yayan sürekli eğitim modeli uygulanmaktadır. İşte bugün harbe hazırlığa geçiş eğitimini başarı ile tamamlayan bu teğmenler, bu konsept ve doktrinlere göre seçilmişler ve üstün nitelikli bir eğitimden geçirilmişlerdir.”

Havacı pilotlara “Hava Kuvvetlerimizin aydınlık yarınları olan genç silah arkadaşlarım” diye seslenen Korgeneral Balanlı, “Hava Kuvvetlerimizi geleceğe taşıyacak genç pilotlar olarak, Ulu Önder Atatürk'ün kurduğu laik ve demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin kanatlı savaşçıları, onun aydınlık yolunun sönmeyen meşalesi ve Hava Kuvvetlerimizin parlak yıldızları olacaksınız” dedi.

3. Ana jet Üs Komutanı Tuğgeneral Bertan Nogaylaroğlu da eğitimini tamamlayan pilotların 7 ay gibi kısa bir sürede, yoğun tempoda aldıkları eğitimle kıtalarına yeni birer savaşçı olarak katılacaklarını söyledi.

Havacıların, vatanın 24 saat esasına göre en süratli hareket kabiliyetine sahip cesur ve gözü pek bekçileri olduğunu vurgulayan Nogaylaroğlu, “Havacılara bu vatanın mazisinin, geleceğinin hürriyet ve emniyetinin en emin muhafızları demek daha doğru olacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından eğitimini birincilikle tamamlayan Hava Pilot Teğmen Uğur Erdemir, yaş kütüğüne uçak maketi çaktı.

Daha sonra harbe hazırlığa geçiş eğitimini başarıyla tamamlayan 2006-A devresi 23 eğitim pilotu, Korgeneral Balanlı ve Tuğgeneral Nogaylaroğlu'ndan sertifikalarını aldı.

Törenin sonunda, genç pilotlar ve komutanlar hatıra fotoğrafı çektirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle