Gündem Haberleri

  Pilot sınavı bilgisayar ortamında

  Hürriyet Haber
  09.04.2004 - 16:55 | Son Güncelleme:

  Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nce (SHGM), pilot sınavları bundan böyle bilgisayar ortamında gerçekleştirilecek.

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, pilot sınavlarının bilgisayar ortamında yapılmasına ilişkin SHGM'de düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı. Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, torpil döneminin sona erdiğini belirterek, ''Pilot sınavlarının manuel yapılması şaibeleri de beraberinde getiriyordu, adam kayırma iddiaları vardı, artık bilgisayar ortamında yapılan sınavda herkes eşit şansa sahip olacak'' dedi.

   

  Bilgisayarla sınav sisteminin Almanya'dan sonra 2. ülke olarak Türkiye'de uygulanmasının, Türk sivil havacılığının gelişmişliğini gösterdiğini ifade eden Yıldırım, bunun önemli bir adım olduğunu söyledi.

   

  Sivil havacılık sektörünün geliştirilmesi için 6 aydır çalışmalar yapıldığını kaydeden Yıldırım, ''Ülke dahilindeki hava taşımacılığındaki tekeli kaldırdık. Özel şirketler de uçuyor. Yani Türk hava sahası şenlendi, şenlenmeye devam edecek. Bunları çapraz bölgesel uçuşlar takip edecek'' diye konuştu.

     

  HERKES PİLOT ARIYOR

     

  Yıldırım, ekonomik faaliyetlerin olmazsa olmaz şartlarından uygun,rahat, konforlu ulaşımın önündeki engellerin kaldırıldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

   

  ''Bunları yaparken ilave istihdam alanları ortaya çıkıyor. Sadece Türk Hava Yolları çalıştığı zaman her gün iş talebinde bulunan kaptan pilotlardan geçilmiyordu. Şimdi kimse gelmiyor, herkes pilot arıyor. Sektörde bir açılım oldu, bırakın iş arayanları, işletmeciler pilot arar hale geldiler. Bunun tedbirini süratle almamız lazım. Tüm bunları yaparken kaliteden, emniyetten ödün vermememiz gerekiyor. Çünkü insan hayatının bedeli yok.

   

  O yüzden arkadaşlarımız herhangi bir şaibeye meydan verilmeden herkese eşit şansla, uluslararası normlara uygun sınavları yapılarak ehliyetli, kaliteli pilotlarımız sektöre kazandırılacaktır.''

     

  SINAV

   

  Sivil Havacılık Genel Müdürü Topa Bilgettin Toker de sistemin 110 milyar liraya mal olduğunu belirterek, bu sistemin Almanya'dan sonra ilk kez Türkiye'de uygulandığını bildirdi.

   

  Havacılık Otoriteleri Birliği (JAA) Komite Başkanı Haydar Yalçın ise havacılık standartlarına uyum yükümlülüğünün bulunduğunu kaydederek, ulusal mevzuatı güncelleme çalışmalarının son aşamasına geldiğini ifade etti.

   

  Yalçın'ın verdiği bilgiye göre, pilot sınavlarının bilgisayar ortamında yapılmasıyla adaylar aynı anda farklı terminallerde sınava girebilecek.

   

  Sonuçlar, hemen sınav bitiminde açıklanacak, sınavların daha sıklıkla yapılması sağlanacak ve sınav hazırlıkları için harcanan zaman azalacak ve kırtasiye giderlerinde yüzde 100 tasarruf sağlanacak. Soruların gizlilik ilkesi korunacak, sonuçlarla ilgili istatistiklere de sahip olma imkanına kavuşulacak. Bu istatistikler uçuş okullarına rekabeti getirecek ve soru bankasında JAA tarafından yapılacak güncellemeler program sayesinde direkt yapılacak. Lisans standardizasyon ekibinin denetiminde bazı konuların açıklanması çok kolay olacak.

   

  Pilot sınavları, 3 ayrı kategoride gerçekleştirilecek ve adaylara her bir dersten 4 sınav veya 6 oturum hakkı verilecek. Adaylar, tüm sınavları 18 ay içinde tamamlayacak, başarılı olamamaları halinde ilave eğitim alacaklar ve tekrar tüm derslerden sınava girecekler.

   

  Ulaştırma Bakanı Yıldırım, sınav odasının açılışını yaptı.

   

  Burada deneme sınavına katılan Binali Yıldırım, bütün soruları tamamlamadı ve ''Sınavı geçemem, kalırım ayıp olur'' diyerek espri yaptı.

     

  BAKANLIK YERLEŞKESİNDE AĞAÇLANDIRMA

     

  Ulaştırma Bakanı Yıldırım, törenin ardından bakanlık yerleşkesinin ağaçlandırılması törenine katıldı.

   

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ile birlikte ağaç diken Yıldırım, ''Bahçemiz mezbelelik bir yerdi. Yeşillendirme yapıyoruz. Ulaştırma, Turizm ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının ortak bakış alanını yeşillendirmemiz gerekiyordu. Şimdi çalışanlarımızla birlikte bunu gerçekleştiriyoruz'' dedi.

   

  Yıldırım ve Başesgioğlu, yerleşkeye ilk fidanı birlikte diktiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı