GeriGündem Pilim bitti derdine son
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pilim bitti derdine son

Pilim bitti derdine son
refid:17678406 ilişkili resim dosyası

Dizüstü çok rahat, kabul ama dizinizin üzerinde sayılı dakikalar tutabiliyorsanız, hiç de o kadar kullanışlı olmuyor. TimelineX ailesinde iki kilonun atındaki dizüstü PC’ler sekiz saate kadar pil ömrü sunuyor

Dizüstü PC’ler iyi güzel ama şu pil sorunu zaman zaman çok can sıkıcı olabiliyor. Dizüstü pil süresi ortalama iki saat. Fakat bu süre zamanla yani dizüstü kullanıldıkça daha da düşüyor. Pili dayanıklı dizüstü PC’ler yok mu derseniz tabii ki var. Adaptör bağlantısı olmadan 5-6 saat hatta daha fazla kullanabileceğiniz dizüstü PC’ler mevcutsa da bunların ağırlığı 3.5-5 kilo arasında. Acer ise Aspire serisindeki yeni TimelineX ailesinde sekiz saate kadar pil ömrü sunuyor. Dahası iki kilonun altında olan bu dizüstü PC’ler, yüksek performanslı olmalarının yanında oldukça zarif çizgilere sahip. Bu seriye ait olan ve 13.3 inç ekranlı 3820TG modeli, Intel Core i5 430M işlemci, 1GB bellekli AMD Radeon HD 5650 ekran kartı ve 4 GB DDR3 bellek gibi özelliklerle donatılmış. 1499 lira. Ürünün bir diğer hoşumuza giden özelliği de iki adet grafik kartına sahip olması. Bunlardan biri işlemcinin içindeki nispeten düşük performanslı fakat az pil harcayan Intel tabanlı ekran kartıyken, diğeri performanslı fakat pil tüketiminde cimri olmayan AMD Radeon HD. Çalışma sırasında PC’yi yeniden başlatmadan bu iki grafik kartı arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Böylece kullandığınız uygulamalara en uygun ekran kartını optimum pil tüketimiyle çalıştırmanız mümkün hale geliyor. Oldukça hafif olan ürünün yaklaşık 1.8 kilo ağırlığında olduğunu da ekleyelim.


3B TV’lerin ilacı: 3B kameralar

3D ya da dilimizdeki karşılığı olan 3B, son günlerin flaş konuları arasında. Üreticiler, gelişmiş ülkelerde doygunluğa ulaşan elektronik eşya pazarına hareket getiren 3 Boyut alanında sürekli yeni ürünler piyasaya sürüyor. Bu ürünler arasında kuşkusuz en dikkat çekenler; TV’ler, video kameralar ve fotoğraf makineleri. Özellikle Panasonic ve Sony gibi geniş ürün portföyüne sahip üreticiler, bu avantajlarını kullanarak 3B desteğini farklı ürünlere katmaya başladı. 3B kayıt yapabilen video kameralar, bu ürünler arasında en fazla dikkat çekenler. Bu kameralar bildiğimiz anlamda 2B çekim de yapabiliyor. Çift lense sahip olan bu video kameralar, her halükarda yeni satın aldığınız 3B TV’nizde 3B içerik izleyebilmeniz için en uygun cihazlar gibi görünüyor. Zira bildiğiniz gibi 3B yayın sayısı çok az ve aile videoları, 3B içerik konusuna iyi bir başlangıç gibi görünüyor. Bu ürünler arasında Panasonic HDC-SDT750 (2999 TL) ve Sony HDR-TD10E (fiyatı henüz belli değil) öne çıkıyor.

Ücretsiz Antivirüs: Microsoft Security Essentials
HAFTANIN FIRSATI

Yeni bir PC aldınız, hayırlı olsun. PC’nizde muhtemelen bir ya da üç aylık, şanslıysanız bir yıllık bir antivirüs yazılımı kurulu. Fakat bu süre sonunda antivirüsün kullanım süresi sona erecek ve yazılım sizden lisans ücreti talep edecek. Eğer bu parayı ödemek istemezseniz, ücretsiz alternatiflerinizin olduğunu bilmelisiniz. Microsoft’un Security Essentials yazılımı işte bu ücretsiz alternatifler arasında belki de en iyisi. Kullandığınız arama motoruna adını yazdıktan sonra kolayca indirme linkine ulaşabileceğiniz bu yazılım, performans olarak ücretli antivirüs yazılımlarından aşağı kalmadığı gibi çoğu ücretsiz antivirüs paketinin aksine sadece virüsleri değil, sisteminize bulaşmış trojan ya da solucan gibi diğer zararlı yazılımları da yakalayıp temizleyebiliyor.

Küçük fakat marifetli

Hem pantolon cebinize sığan hem de 10 parmağında 10 marifet olan bir dijital fotoğraf makinesi arıyorsanız Canon PowerShot S95 tam size göre. Çoğu kullanıcı, satın alma sırasında fotoğraf makinesinde zum yani yakınlaştırma oranına önem verse de aslında tam tersine geniş açı daha önemli. S95 ise 28 mm’lik geniş açıyı düşük bir bozulma oranıyla sunarak beğenimizi kazanıyor. Ayrıca F2.0’lık parlak lens ve büyük algılayıcı sayesinde loş ışık şartlarında bile temiz fotoğraflar çekme imkanına sahipsiniz. Bu 10 Megapiksel çözünürlüklü 170 gr’lık ufaklığın 720p HD video kayıt özelliği olduğunu ve 3.8x zum yapabildiğini de belirtelim. 3 inçlik geniş LCD’si, elinizden kaymayı önleyen özel gövde kaplaması, el titremelerine karşı optik imaj sabitleme özelliği, kolay kullanımı ve tabii ki mükemmele yakın fotoğraf kalitesiyle PowerShot S95, kalite ve taşınabilirlikten ödün vermek istemeyen nispeten geniş bütçeli kullanıcıları hedefliyor. 1299 lira.

Projektörlü video kamera

Bu da nereden çıktı dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat video kameranızla yaptığınız çekimleri her beraber izlemek istediğinizde televizyon ya da PC bağlantısı yapmaya çoğu zaman üşendiğinizi itiraf edin. Sony’nin yeni HDR-PJ serisi full HD video kameraları, LCD kapağının ön yüzünde bulunan bir mini projektör sayesinde 150 santime kadar görüntü oluşturabiliyor. Bu projektör tabii ki bir ev sinemasının yerini tutmasa da kaydettiğiniz görüntüleri topluca izlemek için fazlasıyla yeterli. Sony HDR-PJ10E (1599 TL) 16 GB dahili bellek ve 3.3 Megapiksel fotoğraf çözünürlüğü sunarken, bir üst model olan HDR-PJ30VE 2199 lira. 32 GB dahili bellek ve 7.1 Megapiksel fotoğraf çözünürlüğüne sahip. Projektör özelliğini bir kenara bırakırsak, her iki kamera da bir video kameradan bekleyebileceğiniz özelliklerin çoğunu başarıyla taşıyor.

Bunları yapın

Yeni aldığınız bilgisayarınızda üreticinin sisteme önceden yüklediği yazılımlar arasında güncelleme (update) yazılımı varsa bu yazılımı aylık periyotlarla çalıştırmanızda fayda var. Böylece yazılım otomatik olarak üreticinin sitesine bağlanarak PC’niz için halihazırda güncel sürücü, bios ya da yazılım güncellemesi olup olmadığını denetler ve varsa sizin onayınızın ardından bu güncellemeler yine otomatik olarak indirilip kurulur. Böylece sisteminizdeki olası hata ve güvenlik açıklarını bir nebze önlemek mümkün.

Bunları yapmayın

Taşınabilir diskinizi masaüstü ya da dizüstü PC’nize taktınız diyelim. İşiniz bittikten sonra kablosunu birden çekmeyin. Bunu yaparsanız veri kayıpları yaşayabileceğiniz gibi sabit diskinizin zarar görme ihtimali de var. Disk kafasının park pozisyonuna alınabilmesi, diğer bir deyişle diskinizi emniyetli bir şekilde bilgisayarınızdan çıkartabilmek için sağ alt köşedeki saatin hemen yanında bulunan emniyetli çıkar ikonunu kullanarak çıkartmak istediğiniz diski seçebilirsiniz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle