GeriGündem Pil ömründe hedef 8 saat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pil ömründe hedef 8 saat

Bilim adamları dizüstü bilgisayarların tüm bir çalışma günü boyunca enerji sıkıntısı çekmemesi için çeşitli yöntemler üzerinde çalışıyorlar. Bunlar arasında başta yeni kimyasal karışımlar olmak üzere, görüntü birimlerinin enerji ihtiyacı ve yongaların yeniden tasarlanması gibi konular da bulunuyor.

Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının en çok şikayetçi oldukları konu şüphesiz sınırlı pil ömrü. Önceleri bu biraz farklıydı. 90'larda kullanılan dizüstülerin en büyük sıkıntısı güç ve özellik etrafında yoğunlaşıyordu. Aradan geçen zaman boyunca dizüstüler pek çok kullanıcıyı tatmin edecek kadar güçlendi ve geniş özelliklere sahip oldu fakat pil ömründe yeterli bir artış yaşanmadı. Tüm bunlar ise bilim adamlarını bu konu üzerinde ciddi bir şekilde düşündürüyor. Hedef ise tekrar şarj edilmeden günde 8 saat dayanabilen dizüstü bilgisayarlar yaratmak.

Pil araştırmaları ağır

Dizüstülerde kullanılan lityum-iyon pillerin sıkıştırılması endüstrinin sorun üzerindeki ilk önemli girişimlerinden birisi. Bilim adamları, belli bir sınıra sahip olduğu bilinen bu teknolojiden alabileceği tüm potansiyeli elde etti. Fakat bilim adamlarının üzerinde çalıştığı tek çözüm bu değil. Intel'in mobil teknoloji müdürü olan Mike Trainor'a göre bazı yeni kimyasal karışımlar bu alana taze soluk getirecek. Bu çözümlerle aynı alanada daha fazla güç sıkıştırılabilecek.

Mike Trainor yakıt hücresi hakkında ise karamsar. Yakıt hücresinin katı pillerin yerini almak için yeterince hızlı bir gelişim sürecinde olmadığını belirten Trainor, üstelik bu teknolojinin lityum-iyonlardan sadece birkaç kat daha fazla enerji üretebilme potansiyeline sahip olduğunu ekliyor. Intel'in bu alandaki araştırmalarını içine alan Mobil PC Uzatılmış Pil Ömrü Çalışma Grubu'nun bir diğer projesi ise yongaların üzerindeki bileşenleri sıkıştırma üzerinde yoğunlaşıyor.

Güncel alternatifler

Intel enerji tasarrufu ihtiyacını karşılamak için ayrıca silikon üzerinde transistor üretme biçimini de değiştirdi. Geniş vadede etkisini gösterecek bu çözümle, üretilen voltaj regülatörleri ısı olarak açığa çıkan güç kaybı miktarını azaltabilecek ve enerjisini daha tasarruflu kullanabilen dizüstüler geliştirmeden bir adım daha atılmış olacak. Şu an üzerinde yoğun bir şekilde çalışılan bir diğer ısı tasarrufu yöntemi ise LCD monitörlerle ilgili.

Monitörlerin ısı tüketiminde her zaman ön planda olması onların ısı tasarrufu araştırmalarında her zaman ön planda olmasını sağlıyor. Fakat bu konu üzerinde oldukça pozitif gelişmeler yaşandı. Pek çok dizüstü geliştiricisi sadece 3 watt'lık enerjiyle beslenen 14-15 inçlik ekranlar üretmede önemli adımlar attılar. Bu sayede elde edilecek enerji tüketimi şu anki dizüstülerin sahip olduğu enerji tüketimi düzeyinden kat kat daha aşağıda.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle