Gündem Haberleri

  Piknikte içki yasağı

  Erol KÜÇÜKOĞLU /ORDU, DHA
  07.10.2005 - 02:16 | Son Güncelleme:

  Ordu Valiliği, piknik alanı ve sahil yolu gibi umuma açık yerlerde içki içilmesini yasakladı. Yasağa uymayanlara 100 YTL ceza verilecek.

  ORDU Valiliği, son dönemde özellikle Soya yolu sahilindeki büfe ve bakkalların açıkta kadehle içki satmasının yaygınlaşması üzerine, piknik alanı, sahil yolu gibi umuma açık yerlerde ve araç içinde her türlü alkollü içki içilmesini yasakladı. Yasağa uymayanlara, Kabahatler Kanunu’na göre 100 YTL para cezası uygulanacağı bildirildi.

  AMAÇ KORUMAK

  Eylül ayında gelen şikayetleri gerekçe gösteren valilik, aldığı bir kararla umuma açık yerlerde ve araç içerisinde içki yasağı uygulamasına başladı. Kararın, gençleri kötü alışkanlıklara karşı korumak, zihin ve beden sağlığına zarar verici maddelerden uzak tutmak amacıyla alındığı belirtildi.

  İHBAR EDİN İMASI

  Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu imzalı açıklamada, yasağa uymayıp, aykırı davranışlarda bulunanların ise 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 100 YTL para cezası ile cezalandırılacağı vurgulandı. Açıklamada, ilin daha huzurlu ve güvenli, gençlerin sağlıklı bireyler olarak yetişebilmesi ve toplumda yer alabilmesi amacıyla alınan yasak kararına uymada, bütün vatandaşların hassasiyet göstermesi istendi.

  OLAYLARI ÖNLEDİK

  Ordu Vali Vekili Metin Arslanbaş ise konunun idari bir karar olduğunu belirterek şunları söyledi:

  ‘Soya yolu üzerinde bulunan yüksek okul karşısındaki tekel büfeleri, bir nevi içkili lokanta, içkili restaurant gibi şişe veya kutu yerine kadehle içki servisi yapmaya başlamıştı. Bu nedenle gelen şikayetleri dikkate alıp açıktan alkol ve içki verilmesi olayının önüne geçtik.

  SADECE HATIRLATTIK

  Zaten 18 yaş altındakilere alkol satışı yasaktı. Biz yine de hatırlatmak için bu kararı aldık. Sahil yolundaki yasak ise, vatandaşın hürriyetini engelleyici durum söz konusu olduğunda uygulanacak. Araçta ise alkol alımı yasaktır. Mevzuatın öngörmediği bir tavır, bir tutum, bir yasaklama mevzu bahis değildir. Bunlar, Kabahatlar Kanunu’na göre yapılan bir düzenlemedir.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı