Gündem Haberleri

  Picasso doğduğu topraklarda

  Hürriyet Haber
  27.10.2003 - 13:42 | Son Güncelleme:

  Ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso'nun eserleri, sanatçının doğum yeri Malaga'da bugün açılan Picasso Müzesi'nde sergileniyor.

  Doğumunun 122. yılı 25 Ekim'de kutlanan Picasso'nun gelini Christine Ruiz Picasso ve torunu Bernard Ruiz Picasso'nun katkılarıyla sanatçının doğum yeri Malaga'da bir Picasso Müzesi açıldı.
   
  İspanya'nın güneyindeki Malaga kentinde bugün, İspanya Kralı Juan Carlos ve Kraliçe Sofia tarafından açılışı yapılan Picasso Müzesi, 16. yüzyıldan kalma "Palacio de Buenavista" adlı binasının 27 ay süren ve toplam 66 milyon euroya mal olan çalışmalar sonucu düzenlendiği bildirildi.

  Picasso'nun resim, heykel, seramik ve gravürlerinden oluşan 204 eserin sergilendiği müzeyi yılda 600 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
   
  İspanya'daki son Picasso Müzesi olacağı söylenen müzenin bir anlamda mimarı olarak gösterilen Christine Ruiz Picasso, "Malaga'ya dönmek Picasso'nun rüyasıydı bu rüyayı gerçekleştirmek için 50 yıl geçti. Müzedeki özel koleksiyonda Picasso'nun tüm üsluplarını bulabilirsiniz. Bu eserler 72 yıl çalışan bir insanın ürünüdür" dedi.

  Malaga'da 1881'de doğan ve 1891'te ailesiyle Coruna kentine taşınan Picasso, 1973 yılında 92 yaşındayken Notre Dame de Vie'deki evinde öldü.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı