Gündem Haberleri

  Petroldeki yükseliş Libya’daki isyanla sınır tanımıyor

  Reuters
  22.02.2011 - 11:43 | Son Güncelleme:

  Libya'da yönetim karşıtlarıyla ordu arasındaki tansiyonun tırmanması ve petrol şirketlerinin ülkedeki üretimlerini durdurmaya başlaması petrolde sert yükselişi beraberinde getirdi. ABD ham petrolünün varil fiyatı 95 dolara yaklaşarak Ekim 2008'den beri en yüksek seviyesine çıktı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor            

   

  Kuzey Afrika ve Ortadoğu'nun diğer ülkelerinde başlayan isyan dalgasının Libya’yla doruğa ulaşması ve OPEC üyesi ülkedeki petrol arzının sekteye uğrayacağı korkusu bu emtiada yaşanan sert fiyat yükselişinin sürmesine neden oluyor.

   

  Dün uzun bir aradan sonra 90 dolar sınırını aşan ABD ham petrolünün varil fiyatı bugünkü işlemlerde 94.50 dolara kadar çıktı. Petrolün fiyatı şu anda 94 dolar civarında seyrediyor.

   

  Aynı şekilde Nisan teslimi Brent petrolün varil fiyatı da dün 2 dolardan fazla artarak 108 doların üzerine çıktı. Brent tipi petrol dün 108.70 dolarla bu yılın en yükseğini görmüştü.

   

  ÜRETİM DURUYOR

  Fiyatların artmasının son nedenlerinden biri de ülkede faaliyet gösteren petrol şirketlerinden gelen üretimi durdurma kararı oldu. Günlük üretimi 100 bin varil olan ve ülkedeki toplam üretimin yüzde 6'sını karşılayan bir uluslararası şirket faaliyetlerine ara verdiğini açıkladı.

   

  Diğer petrol şirketlerinden de tırmanan tansiyon nedeniyle çalışanlarını geri çekme haberleri geliyor.

   

  Barclays Capital'in emtia analistlerinden Yinxi Yu yaptığı değerlendirmede, "Piyasa, Libya'dan gelen şiddet haberlerinden dolayı oldukça kaygılı bu da fiyatların tırmanmasına neden oluyor... Önümüzdeki günlerde durumun daha ağırlaşması tehdidi bulunurken, belirsizlik kısa zaman içerisinde ortadan kalkacak gibi görünmüyor" dedi

   

  Bölgede bundan önce Mısır ve Tunus'ta tırmanan olaylar sırasında da petrol fiyatları yükselmiş ancak üretim durdurma kararı alınmamıştı.

   

  Brent petrolün fiyatı yıl başından beri yaklaşık yüzde 13 değer kazanırken, ABD ham petrolündeki artış ise yüzde 2 ile sınırlı kaldı.

   

  Günlük petrol üretimi 1.6 milyon varil olan Afrika’nın üçüncü büyük petrol üreticisi konumundaki ülkede, El Zuvayya aşiretinin liderinin protestoculara karşı şiddete son verilmemesi durumunda bölgeden ihracatı kesme tehdidi de üretimi azaltabilecek diğer bir unsur olarak değerlendiriliyor.

   

  ALTIN YÜKSELDİ

  Siyasi tansiyonun artması güvenli liman olarak görülen emtia ürünlerine ilginin de sürmesine neden oluyor. Altının onsu 1,400 dolar seviyesinde seyrederken, spot piyasada gümüşün fiyat son 33.5 dolara yaklaşarak 31 yılın en yükseğinde işlem görüyor.

   

  İçerde de altın fiyatları yükseldi. Cumhuriyet altını 484 liradan satılırken, çeyrek altının satış fiyatı da 120 liranın üzerine çıktı.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı