Gündem Haberleri

  Petrolde yükselişin sorumlusu spekülatörler

  Hürriyet Haber
  26.05.2008 - 12:04 | Son Güncelleme:

  Ünlü dolar milyarderi işadamı George Soros, füze gibi artan petrol fiyatlarından spekülatörlerin sorumlu olduklarını belirtti.

  Petrolün ateşi borsaları yakıyor

  Soros'un görüşlerine geniş yer veren ve halen varili 135 dolar civarında  bulunan petrolde fiyat artışının 200 dolara kadar çıkabileceği  iddialarına dikkat çeken The Daily Telegraph gazetesi, Soros'un  “hayatımızın en ciddi ekonomik kriziyle karşı karşıyayız” şeklindeki  yorumuna da yer verdi.

  George Soros doların zayıflaması, Ortadoğu petrolünde arzın giderek azalması ve Çin'in rekor düzeydeki talep artışının enerji fiyatlarındaki  artışı bir yere kadar açıklayabileceğini belirtirken, spekülasyonların fiyatları giderek daha fazla etkilediğini ifade etti.

  Soros ayrıca, ABD ve İngiltere'nin resesyona girmesine kadar petrol  fiyatlarındaki köpüğün patlamayacağını, her iki ülkede de krizin etkili  olmasının ardından fiyatlarda dramatik bir düşüş görülebileceğini  söyledi. Petrol ve gıda fiyatlarındaki artışın ekonomik durgunluğu daha  da artıracağını belirten Soros, her şeyin resesyonun talebi azaltmasıyla  düzelebileceğini ifade etti.

  Telegraph, Geroge Soros'un yorumlarını son derece önemli tahminler  olarak tanımlarken, Soros'un, pek çok uzmanın spekülasyonun fiyat  artışlarında çok az rolü bulunduğuna dair sözlerinin tersine yorumlarda  bulunduğuna dikkat çekti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı