Gündem Haberleri

  Petrolde yükseliş sınır tanımıyor, dolar/TL zirvede

  EkoNet
  24.02.2011 - 10:28 | Son Güncelleme:

  Libya'daki isyan hareketinin diğer petrol ihracatçısı ülkelere sıçrayacağı korkusu petrol fiyatlarını yükseltmeye devam ederken, küresel borsalarda da satış dalgası sürüyor. Yatırımcıların risk iştahının azalması güvenli limanlara talebi artırırken, içerde döviz tarafında sert hareketler yaşanıyor. Dolar/TL 1,61 ile iki yılın zirvesinde bulunuyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor       

   

  Dün Ekim 2008'den beri ilk kez kritik 100 dolar sınırını geçen ABD tipi ham petrolün fiyatı bugün de yüzde 4'ü aşan yükselişle 102 dolar seviyesinde seyrediyor. Brent tipi petrolün fiyatı da 120 dolara yaklaşarak son 29 ayın en yüksek düzeyine çıktı ve son dört işlem gününde yaklaşık yüzde 15 değer kazandı.

   

  Petroldeki yükselişin enerji fiyatlarını artıracağı ve şirket kârlarını vuracağı endişesiyle son iki günde hisse senetleri piyasalarında görülen sert satışların bugün kısmen güç kaybettiği görüldü. Ancak buna rağmen satış dalgasını devam ettiği görülüyor.

   

  Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.1 değer kaybederken bölgedeki diğer borsalarda da yüzde 1'i aşmayan kayıplar yaşandı. ABD borsaları da dün yaklaşık bu seviyelerde değer kaybederken, Avrupa'da da piyasalar yüzde 1'in altındaki kayıplar yaşıyor.

   

  İMKB tarafında ise düşüş devam ediyor. Dün yüzde 2.36 gerileyen İMKB bugün ilk seansta yüzde 3'ü aşan kayıpla 61 bin sınırına kadar geldi. 

   

  Artan siyasi tansiyonun yatırımcıları güvenli limanlara yöneltmesiyle dolar ve altında ise değer kazancı görüldü.

   

  Altının onsu 1,414 dolar civarında seyrederken dolar özellikle içerde hızlı artış kaydetti.

   

  DOLAR İÇERDE İKİ YILIN ZİRVESİNDE

   

  Yurtdışında yaşanan gelişmeler içeride de etkisi gösteriyor. Dolar kuru dünkü yükselişine bugün de devam ederken 1.6120 TL'ye kadar çıktı.

  Dolar böylece Nisan 2009'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Dolar/TL daha sonra hafif geri çekilerek 1.61'in altına sarktı.

   

  Euro ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinden faiz artırımına yönelik arka arkaya gelen mesajlar sonrası güçlü seyrini devan ettiriyor. Euro/dolar paritesi 1.38'e yakın seyrederken, içerde de euro/TL 2.21 üstünde bulunuyor.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı