Gündem Haberleri

  PETROL UMUDU

  Hürriyet Haber
  17.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TPAO’nun gözdesi Ağlasun

  İlçede 25 kilometrelik alanda yapılan sismik çalışmalar için her 200 metrede bir açılan sondaj çukuruna dinamitler yerleştiriliyor.

  BURDUR'un Ağlasun İlçesi'nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan sismik araştırmalar hızla bir şekilde sürüyor. Ağlasun İlçesine bağlı Kiprit Köyü'nden başlayarak Öteyüz Ovası'ndan Dereköyü'ne kadar olan hat üzerinde yaklaşık 25 kilometrelik bir alanda sismik çalışmalar aralıksız olarak yürütülüyor.

  START VERİLECEK

  Jeofizik mühendislerin yaptığı inceleme ve araştırmalarda Ankara'ya gönderilen verilere göre 2001 yılında patlatma ve sondaj kurma çalışmalarına başlanacak. 20 metre aşağıya sondaj salınarak dinamit yerleştirilen zemin, ileriki aylarda patlatılarak, gerçek arama için start verilecek.

  İlçenin kaderi değişecek

  İlçede her 200 metrede bir sondaj kurulup yeraltı incelemesi yapılıyor. Ağlasun'da bir süredir araştırmalarını sürdüren uzmanlar, petrolün bin 900 metre aşağıda bulunduğunu belirterek, ‘‘yapılan araştırmalar sonucunda ilçede petrol bulunursa, Ağlasun'un kaderi değişir’’ şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı