Gündem Haberleri

  Petrol şirketleri Libya’da faaliyetlerini durduruyor

  FT
  22.02.2011 - 11:52 | Son Güncelleme:

  Büyük petrol şirketleri ve taşeronlarının Libya’da çalışan personelini yaşanan karmaşa nedeniyle tahliye etmesi, petrol üretimini ciddi şekilde etkilerken, fiyatlarında yukarı çıkması riskini doğurdu.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor           

  Ortadoğu’daki isyan hareketi, ilk kez bölgedeki en önemli petrol üreticilerinden biri olan Libya’yı etkisi altına aldı. Pazartesi günü varil başına 105 doların üzerine çıkan ham petrol fiyatları, son iki buçuk yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

   

  Brent petrolün fiyatı sonraki işlemlerde varil fiyatı 108 dolara kadar yükseldi.

   

  Almanya’nın BASF şirketine bağlı Wintershall, Libya’daki üretimini durdurduğunu açıklayan ilk şirket oldu. Libya’da faaliyet gösteren diğer büyük petrol şirketleri de personellerini tahliye etmek ve üretimlerini durdurmak için acil durum planları hazırladıklarını belirtti.

   

  Libya’daki en büyük yabancı petrol şirketlerinden biri olan İtalyan Eni şirketi, Pazartesi günü üretimlerinin normal seviyede olduğunu açıklamasına rağmen, ilerleyen saatlerde faaliyetleri hakkında yeni bilgiler vermedi.

   

  İngiliz petrol devi BP, Pazartesi günü Libya çölündeki keşif aramalarını durdurduğunu ve personeli ve ailelerini tahliye etmeye başladığını bildirdi. Norveç’in Statoil şirketi ise aynı gün Trablus’taki bürolarını kapattığını açıkladı.

   

  El Cezire, Royal Dutch Shell’in Nafoora petrol yatağındaki işlemlerini durdurduğunu ve personelinin tahliyesine başladığını ifade etti.  

   

  Öte yandan, terminallerde ve rafinelerde yaşanan aksaklıklardan dolayı Libya’nın limanlarındaki petrol yükleme işlemleri hakkında birbiriyle çelişen bilgiler geliyor. Dahası, bazı gemi acenteleri yaşanan karmaşa nedeniyle Libya’ya gitmeyi reddediyor.

   

  Dünya’nın en büyük 12’nci petrol ihracatçısı olan Libya, Avrupa ülkeleri için hayati önem taşıyor. İtalya, Almanya ve Fransa, 2010 yılında ithal ettikleri petrolün yarısından fazlasını Libya’dan temin etti. JP Morgan analisti Michaek Wittner, “Libya günde yaklaşık 1.7 milyar varil petrol üretiyor… Petrol ihracatı için ciddi bir sorun söz konusu” dedi.

   

  *Bu yazı Financial Times'ta "Oil groups prepare to close down in Libya" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı