GeriGündem Petrol paradoksu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Petrol paradoksu

Petrol stokları azalan ABD, bu darboğazı aşmak için çok ilginç bir kaynağa başvurdu; Irak. Exxon ve Chevron gibi devler Irak'tan aldıkları petrolü iki katına çıkardılar. The Observer'in haberine göre ABD, Irak'a girmesi durumunda, savaşın maliyetini aynı kaynaklardan karşılayacak.

PETROL stoklarında son 27 yılın en derin sıkıntısını yaşayan ABD, yakın bir gelecekte harekat düzenlemeyi planladığı Irak'tan aldığı petrolü iki katına çıkardı. İngiliz The Observer gazetesinin haberine göre Venezüella'daki grev nedeniyle günde 1.5 milyon varil kaybeden ABD, piyasada sıkıntı yaşanmasın diye 700 milyon varillik stratejik rezervlerine petrol aktaramamaya başladı. Bunun üzerine Chevron, Exxon, BP ve Shell, günü kurtramak için Irak'tan aldıkları petrolü günde yarım milyon varilden 1 milyona çıkardılar. Bu ticaret, BM'nin petrol karşılığı gıda programı uyarınca legal.

Irak, dünyanın ikinci büyük bilinen petrol rezervlerine sahip; 112 milyar varil. Ayrıca henüz ulaşılmayan rezervlerde de 100 milyar varil daha olduğu tahmin ediliyor. The Observer, ABD ve İngiltere'nin yakın gelecekte bir savaş stratejisi olarak bu petrolleri ‘‘güvence’’ altına alacaklarını yazıyor. Pentagon, bu petrol rezervlerini çok kısa sürede kontrol ve koruma altına almak üzere planlar yapıyor. Çünkü Saddam'ın kuyuları imha etmesi halinde ABD ekonomisinin 30 milyar dolarlık zarara uğrayacağı hesaplanıyor.

The Observer'a göre ABD Yönetimi'ndeki şahin-güvercin kavgası da, Irak petrollerinin geleceğiyle ilgili tartışmadan kaynaklanıyor. Şahin kanadında, petrol şirketlerine yakınlığıyla tanınan Başkan Yardımcısı Dick Cheney yer alıyor. Cheney'in, ExxonMobil, ChevronTexaco, ConocoPhilips ve kendi eski şirketi Halliburton'dan yöneticilerin katılımıyla Irak petrollerinin kontrol altına alınmasına ilişkin bir toplantı yaptığı belirtiliyor. Dışişleri Bakanı Colin Powell ise uluslararası hukuka dayanarak ‘‘Irak petrolü, Irak halkınındır’’ görüşünü savunuyor.

Şahin-güvercin kavgası

Bush Yönetimi'ndeki şahin-güvercin kavgası da esas olarak Irak petrolünde düğümleniyor. Petrolcülere yakınlığı ile bilinen Başkan Yardımcısı Cheney, Irak'taki petrol rezervlerine el konulmasını savunuyor. Powell ise ‘‘Irak petrolü, Irak halkınındır’’ diyor.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle