Gündem Haberleri

  Petrol-İş: Tüpraş kararının uygulanması için yasal başvuru yaptık

  A.A.
  09.02.2006 - 10:54 | Son Güncelleme:

  Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, “TÜPRAŞ ile ilgili yargı kararının derhal uygulanması için Petrol-İş Sendikası, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) yasal başvurusunu yaptı” dedi.

  Petrol-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu adına yazılı basın açıklaması yapan Öztaşkın, TÜPRAŞ'ın yüzde 51 oranındaki kamu hisselerinin blok satış yoluyla özelleştirilmesine ilişkin ihale hakkındaki Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun 2 Şubat 2006 tarihli yürütmenin durdurulması kararının gereğinin yerine getirilmesi için, dün ÖİB'e yasal başvuruda bulunduklarını bildirdi.
  “Türkiye açısından son derece önemli olan bu yargı kararı ile TÜPRAŞ ihalesine yönelik idari işlemin 'yasallık ve icrailik' niteliğini kaybettiğini” savunan Öztaşkın, başvurularında ”Anayasa'nın 138. maddesi ile 2577 Sayılı İdari Yargı Usul Kanunu'nun 28. maddesi hükümleri gereği, yürütmenin durdurulması kararının 'aynen ve gecikmeksizin' yerine getirilmesi gerektiğinin önemle vurgulandığını” ifade etti.
  Öztaşkın, “yargı kararlarının uygulanmaması halinde Anayasa'nın ihlal edilmiş olacağını, uygulamama kararı alan kamu görevlileri ve siyasi sorumluların mali, idari ve cezai açıdan kişisel olarak sorumlu olacaklarının, uygulama kararına dayalı olarak yapılan işlemlerin hiçbir zaman ve hiçbir şekilde hukuki geçerlilik kazanmayacaklarının, Danıştay ve Yargıtay kararlarında ortaya konulduğunu” kaydetti.
  Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Öztaşkın, “Talebimiz, yargı kararı beklenmeden gerçekleştirilen TÜPRAŞ'ın yüzde 51 hissesinin alıcı firmaya devrine ilişkin tüm işlemlerin geri alınmasıyla, ihale öncesi durumun aynen ve gecikmeksizin tesis edilmesidir” dedi.
  “Yargı kararının derhal yerine getirilmemesi halinde bundan kaynaklı kamunun, üçüncü kişilerin ve alıcı şirketin uğrayacağı tüm zarardan ağır hizmet kusuruna ilişkin hükümler doğrultusunda idare yetkililerinin kişisel olarak sorumlu tutulacaklarının yargı içtihatlarıyla sabit olduğuna” işaret eden Mustafa Öztaşkın, “Bu durumun ihlal edilerek bir suçun işlenmemesi için, Petrol-İş'in bir kere daha üstüne düşen görev ve sorumluluğu yerine getirdiğini” sözlerine ekledi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı