Gündem Haberleri

  Petrol fiyatları dibe vurdu

  hurriyet.com.tr
  31.10.2007 - 10:11 | Son Güncelleme:

  Petrol fiyatlarında hafta başındaki yüksek ateş yerini sert bir düşüşe bıraktı.

  Dün sabah saatlerinde gevşemeye başlayan fiyatlar sonrasında yerini daha hızlı bir hareket bıraktı. Pazartesi günü 93.80 dolara kadar yükselen fiyatlar, bugün Asya'daki işlemlerde 90 doların da altına indi.

  Analistler, ABD'de açıklanacak olan stok rakamlarının yüksek çıkacağına ilişkin beklentilerin, piyasada hızlı bir kar satışı dalgasına neden olduğunu belirtiyor.

  Petrol fiyatları şu sıralar dünkü kapanışa göre 1 dolar düşüşle 89.32 dolardan el değiştiriyor.

  CFC Seymour Securities analisti Steve Rowles, piyasada ABD stoklarının yükseleceğine ilişkin oluşan beklentilerin düşüşün en büyük nedeni olduğunu belirtti. Rowles, 90 doların altındaki fiyatların birkaç gün önceki seviyeye göre daha rasyonel olduğunu da dikkat çekti.

  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/petrol_ates_banner.jpg

  STOKLARDA ARTIŞ BEKLENİYOR

  Piyasada, dünyanın en çok petrol tüketen ülkesi olan ABD'de açıklanacak petrol stoklarının 400 bin varillik artış göstermesi bekleniyor.

  Petrol fiyatları haftaya son derece hareketli bir şekilde başlamış, Meksika'da yaşanan fırtına sonrası devlete ait Petroleos Mexicanos şirketinin günlük üretimi beşte bir oranında düşürmesi ile yeni zirve seviyesine ulaşmıştı. Yaşanan yükselişte Ortadoğu'daki gerginlik, kış sezonunun yaklaşması, Nijerya'da petrol rafinerilerine yönelik saldırılar, spekülatif hareketler ve düşük dolar gibi etkenler de belirleyici olmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı