Gündem Haberleri

  Petrol 2008'den beri ilk kez 100 doları geçti

  EkoNet
  01.02.2011 - 10:18 | Son Güncelleme:

  Mısır'da yönetime karşı baş gösteren olayların Orta Doğu'ya da yayılacağı endişesi piyasaları tedirgin ederken, altın, dolar, petrol gibi güvenli limanlar ile emtia ürünlerine talebi artırdı. İngiliz Brent tipi petrol 2008'den sonra ilk defa 100 doları geçti.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor       

  Mısır'da 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği protesto dalgasının, Suudi Arabistan gibi diğer otokratik yönetime sahip rejimlere de sıçrayacağı ve dünya petrol arzını tehlikeye atacağı korkusuyla 13 Mart teslimi Brent tipi petrolün varil fiyatı 101.70 dolara kadar çıktı. Brent petrolün fiyatı daha sonra hafif gevşeyerek 100.50 dolara indi.

  ABD ham petrolünün varil fiyatı da 92 dolara çıktı. İki petrol tipi arasındaki makasın açılmasının arkasında taşıma ve depolama maliyetlerinin etkili olduğu belirtiliyor.

  Mısır'daki olayların önemli petrol arz rotalarından biri olan Süveyş Kanalı'ndaki güvenliği tehdit edeceği ve rota değişikliklerinin maliyeti artıracağı beklentisi de petrol fiyatlarını etkileyen en önemli risk olarak görülüyor. Bununla birlikte ABD'de iyi gelen ekonomik verilerin artırdığı iyimserlik de petrol talebinde artışa olacağı beklentilerini güçlendiriyor.

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı