Gündem Haberleri

  Petrol 130 doları da aştı

  Hürriyet Haber
  21.05.2008 - 12:08 | Son Güncelleme:

  Petroldeki ateş bir türlü sönmek bilmiyor. Rekor serisine bugün de devam eden petrol fiyatları 130 dolar sınırının da üzerine geçti.

  Petrol fiyatları 130.36 dolar ile yeni bir rekor kırarken, yatırımcıların önümüzdeki yıllara yönelik beklentilerinde de yukarı gidiş dikkat çekiyor. Vadeli işlemlerde 2016 vadeli petrolün fiyatı 140 dolara kadar yükselirken, son üç işlem gününde tam yüzde 14 artış gösterdi. Bu yükselişte dünyanın en büyük finans kurumları arasında yer alan Goldman Sachs'ın yılın ikinci yarısı için petrol fiyat tahminini 141 dolara, önümüzdeki yıl için de 148 dolara çıkartması etkili oldu.

  Öte yandan Goldman Sachs'ın ünlü petrol analisti Arjun Murti'nin de geçtiğimiz haftalarda yayınladığı raporda fiyatların bir sene içerisinde 200 dolara kadar yükselebileceği öngörmesi, fiyatlar üzerinde etkili olmaya devam ediyor.

  Petrolde arz tarafında yaşanan sıkıntıların, daha doğrusu sıkıntı yaşanabileceğine yönelik beklentilerin fiyatları yukarıda tuttuğunu hatırlatan uzmanlar, özellikkle ABD'de yaz sezonu öncesine petrolde arz-talep dengei üzerine yapılan spekülasyonlar da dikkat çekiyor.

  PETROL NEDEN YÜKSELİYOR?

  DOLARIN DEĞERİNİN DÜŞÜK OLMASI
         
  ABD Doları'nın diğer önemli para birimleri karşısında değerinin düşmesi,  dolar varlıklarını nispeten ucuz olarak gören yatırımcıları petrol gibi  diğer emtia alımlarına yönlendirdi. Doların değerinin düşmesi Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)  gelirlerinin satın alma gücünü düşürdü ve dolar kullanmayan bazı tüketicilerin satın alma gücünü artırdı.

  Öte yandan bazı uzmanlar yatırımcıların petrolü zayıf dolara karşı korunma amaçlı  olarak kullandığını belirtiyorlar.
         
  FONLAR
         
  ABD Merkez Bankası'nın (FED) geçen yıl Ağustos ayının ortasından  itibaren faiz oranlarını düşürmesi ve kredi krizinin etkilerini  hafifletmek için merkez bankalarının mali piyasalara milyarlarca dolar  pompalaması, petrol ve altın fiyatlarını artırdı.

  Emeklilik ve hedge (yüksek riskli) fonlardaki yatırımların petrol dahil  diğer emtiaya yönelmesi petrol fiyatlarını yükseltti.
         
  TALEP
    
  Petrolde daha önce fiyatlar arza ilişkin kaygılar yüzünden artarken, şu  anda fiyatların yükselmesinde dünyanın en fazla petrol tüketen ülkeleri  ABD ve Çin'in petrole olan talebinin büyük etkisi bulunuyor. 2004 yılındaki ani yükselişten sonra azalan küresel petrol talebi  büyümesi artış eğilimini sürdürürken, yüksek fiyatların şimdiye kadar  ekonomik büyüme üzerinde sınırlı etkisi oldu.
         
  OPEC'İN ARZI SINIRLAMASI
         
  Dünya petrolünün üçte birinden fazlasını üreten OPEC'in, fiyatların  düşmesini engellemek için 2006 yılının sonunda petrol üretimini  azaltmaya başlaması da fiyatların düşmesini engelledi.

  Geçen yıl Aralık ayındaki toplantıda günlük üretim kapasitesini değiştirmeme kararı alan OPEC, tüketici ülkelerin daha fazla petrol  üretmesi çağrılarına rağmen, piyasadaki petrol arzının yeterli olduğunu ifade ediyor.

  NİJERYA-İRAN-IRAK
         
  Dünyanın sekizinci büyük petrol üreticisi Nijerya'da petrol üretimi,  petrol endüstrisine yönelik saldırılar nedeniyle Şubat 2006'dan bu yana  kesintiye uğruyor. Petrol şirketlerine göre, saldırılar ve sabotaj  nedeniyle Nijerya'nın günlük 559 bin varil petrol üretimi durdu.
  Dünyanın dördüncü büyük ihracatçısı İran'ın, nükleer programı nedeniyle  Batılı ülkelerle yaşadığı gerginlik, petrol tüketicilerinin İran'ın  petrol arzına ilişkin kaygılarını artırıyor.
  Irak'ın yıllardır süren ambargo, savaşın ardından bitmek bilmeyen  çatışmalar ve yeterli yatırım olmaması nedeniyle petrol endüstrisinden  tam verim alamaması da fiyatların artmasında etkili oluyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı