Gündem Haberleri

  Peşmerge yetmedi yeni ordu kuruyorlar

  Hürriyet Haber
  07.10.2007 - 10:17 | Son Güncelleme:

  Musul’daki Arap aşiretler, hükümet desteği ile ülkenin batısında El Kaide’ye karşı “El Anbar Kurtuluş Örgütü” isimli yeni bir silahlı güç oluştururken, Kürtlerin de peşmergenin dışında Kerkük ve Musul’da Kürt milis gücü oluşturulmaya çalıştığı ileri sürüldü.

  Ülkedeki Sünni dini otoriteleri bir çatı altında barındıran Irak Müslüman Alimler Heyeti, yayımladığı yazılı bildiride, Kürt gruplarca oluşturulan silahlı grubun, Sünni ve Türkmen ağırlıklı Kerkük ve Musul’da ilim adamlarına, dini otoritelere ve aşiret reislerine yönelik suikast planları içinde olduğunu vurguladı. Heyet, Kürt milis gücünün ülkedeki diğer direniş unsurları arasında da fitne çıkarmaya çalıştığını ileri sürüyor.

  ABD DESTEKLİ

  Amerikan destekli olduğu belirtilen milis kuvvetine, katliam, suikast ve yasadışı eylemlerin dışında, bölgedeki stratejik noktaları da koruma görevi verileceği ileri sürülüyor. Kürt yetkililer konuyla ilgili bilgi vermekten kaçınırken, peşmergenin resmi sözcüsü Cabbar Yaver, yeni güçle ilgili olarak, merkezi hükümetin onayı doğrultusunda hareket edeceklerini belirtmişti. Irak’ta İçişleri ve Sağlık bakanlıkları başta olmak üzere 33 bakanlığın da emri altında milis güçleri bulunuyor. Kontrol dışı faaliyet gösteren bu silahlı gruplar, ülkedeki şiddete yön veren unsurlar olarak dikkat çekerken, silahlı unsuru bulunmayan tek etnik grup ise Türkmenler

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı