Gündem Haberleri

  Perinçek'e e-mail davasında beraat

  Hürriyet Haber
  02.10.2003 - 12:46 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye eski Temsilcisi Karen Fogg'un elektronik posta mesajlarını (e-mail) açıkladığı gerekçesiyle 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.

  Beyoğlu 13. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan Perinçek katılmadı. Hakim, AB Temsilciliği ve olayda mağdur olduğu belirtilen Türkiye eski Temsilcisi Karen Fogg'un duruşmaları takip etmemesi nedeniyle dinlenmelerinden vazgeçilmesini ve verdikleri şikayet dilekçesindeki beyanlarıyla yetinilmesini kararlaştırdı.

  Esas hakkındaki görüşünü açıklayan Beyoğlu Cumhuriyet Savcısı, ''sanık Doğu Perinçek hakkında her ne kadar kamu davası açılmışsa da, yapılan yargılama sonucunda sanığın Karen Fogg ile herhangi bir kişisel husumetinin olmadığı, parti başkanı olması nedeniyle kamuoyunubilinçlendirme maksadıyla anılan mesajları yayınladığı, bu mesajların yayınlanması nedeniyle Karen Fogg'un herhangi bir kişisel zarara uğramadığı ve sanığın mesajları açıklamakla kişisel bir kast oluşmadığı ve suç kastının bulunmadığını'' belirterek, beraatını istedi.

  Sanık avukatı Mehmet Aytekin de, savcılığın görüşüne katıldığını belirterek, Karen Fogg'un olaydan kişisel bir zararı olmadığını ve müvekkilinin beraatını istediğini bildirdi.

  Bunun üzerine davayı karara bağlayan hakim, üzerine atılı suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Doğu Perinçek'in beraatını kararlaştırdı.
     
  İDDİANAMEDEN
        
  Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Doğu Perinçek'in, İP'in İstanbul İl Başkanlığı'nda 7 Şubat 2002 tarihinde yaptığı basın toplantısında, dönemin AB Türkiye Temsilcisi Karen Fogg'un elektronik posta mesajlarını açıkladığı ifade ediliyordu.

  Bu açıklamanın, ''Bilişim Alanındaki Suçları'' düzenleyen TCK'nın 525. maddesi uyarınca suç sayıldığı anlatılan iddianamede, Perinçek'inbu nedenle ''Bilgileri otomatik işleme tabi tutmuş bir sistemde yer alan programı, verileri veya herhangi bir unsuru başkasına zarar vermek üzere kullanmak, nakletmek veya çoğaltmak'' suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı