Gündem Haberleri

  Perinçek tecrit edildi iddiası

  İSTANBUL, (DHA)
  25.05.2011 - 17:43 | Son Güncelleme:

  İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek’in Ergenekon Davası’nda tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde, milletvekilliği adaylığı yüzünden tecrit edildiği ileri sürüldü. Bugün İP’de yapılan basın toplantısında Doğu Perinçek’in hücre arkadaşları Emekli Albay Levent Göktaş ve Emekli Binbaşı Levent Bektaş ile yanyana ve volta atarken çekilmiş fotoğrafları da dağıtıldı. Fotoğraflar arasında İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in muhabbet kuşu ile poz verdiği kareler de yer aldı.

  PERİNÇEK'İN SİLİVRİ'DEN FOTOĞRAFLARI

  İP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz ve 3 yılı aşkın süre Silivri’de tutuklu kaldıktan sonra bir ay önce tahliye edilen partinin önceki Genel Sekreteri Nusret Senem, bugün, İşçi Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nda, Doğu Perinçek’in tutulduğunu hücrenin bire bir maketi ile basın açıklaması yaptı. İP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, Doğu Perinçek’in İzmir 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı olduğunu hatırlattı. Mehmet Cengiz, "Perinçek’in adaylığı gündeme geldiğinde bundan telaş duyan çevrelerin ilk tepkisi, onu tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde hücreye atıp tecrit etmek olmuştur" dedi. Daha sonra Doğu Perinçek’in bir ay duruşmalara alınmama cezası verilerek basının ve kamuoyunun önüne çıkmasının engellenmeye çalışıldığı ileri süren Mehmet Cengiz şunları söyledi:

  "Çok geçmeden kendisine bir ’seçim hediyesi’ daha verilerek, eşiyle yaptığı haftalık yasal telefon görüşme hakkı, aday olduğu seçime yönelik siyasi propaganda yaptığı gerekçesiyle bir ay boyunca elinden alınmıştır. Son olarak da geçtiğimiz haftalarda eşi Doğu Perinçek’i ziyarete giden Şule Perinçek’in, görüşmede söyleyeceklerini ve seçim çalışmasına not aldığı kağıtla cezaevine girmekte ısrar etmesi ’kamu güvenliğini tehdit’ olarak kabul edilmiş ve Doğu Perinçek’in seçimlere kadar eşi ile görüşmesi yasaklanmıştır."

  HÜCRE 3,5 METRE KAREDİR

  Nusret Senem de Doğu Perinçek ile Emekli Albay Levent Göktaş ile Emekli Binbaşı Levent Bektaş’ın birlikte kaldıkları F 6 Alt hücresinin kısa süreli disiplin suçu işlemiş hükümlü veya tutukluların kaldığını belirterek, üçünün de bu tür suçları bulunmadığını anlattı. Nusret Senem şunları söyledi:

  "Hücreler, ana koridordan girildikten sonra yan yana 5 odadan oluşmaktadır. Her oda 3,5 metrekare bir alandır. Bu odalardan üçü yatmak için, biri ise depo olarak kullanılmaktadır. Diğer oda, ortak yaşam alanıdır. Ortak yaşam alanı olarak ayrılan odada pencere yoktur. Pencere yerine havalandırmaya çıkan demir kapı açılmıştır. Tepkiler üzerine bu kapıda açılıp kapanmayan, parmaklıklı bir camlı bölüm yapılmıştır. Yatak odası olarak kullanılan odaların ise bir penceresi, yatacak bir somyası ve yere sabitlenmiş bir kişilik demir elbise dolabı bulunuyor. Ayakta dolaşmanız ve odaya masa koymanız için boşluk bulunmamaktadır. Aynı odanın bir kenarında hem tuvalet hem de banyo olarak kullanılan bir yer vardır. Ortada üç kişinin birlikte kaldığı bir ortak yaşam alanı yoktur. Bunu Doğu Perinçek’in koğuş arkadaşları Levent Göktaş ve Levent Bektaş ile birlikte çektirdikleri fotoğraflarla gösteriyoruz. İnsanların burada uzun süre kalması fiziken mümkün değildir. Uygulama yasaya aykırıdır. Yapılan bu zulme en kısa süre içinde son verilmesi gerekir. Hukuk örgütlerini, baroları ve aydınlarımızı göreve davet ediyoruz."

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı