Gündem Haberleri

  Perinçek’i öldürmeyi reddettim

  Serpil KIRKESER / DHA
  27.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ergenekon Davası’nda tanık olarak dinlenen Alaattin Çakıcı, “Mehmet Eymür’ün adamlarından biri beni arayarak Doğu Perinçek’i öldürmeyi teklif etti ama ben bu teklifi reddettim. Susurluk kazası olmasaydı Perinçek’in çocukları yetim kalacaktı” dedi.

  İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 68’i tutuklu 273 sanıklı Ergenekon Davası’nın 209’uncu duruşmasında dün tanık kürsüsüne Alaattin Çakıcı çıktı. Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk’un “Doğruyu söylemen için yemin edeceksin” demesi üzerine Çakıcı, “Ben yalan söylemem. Ben öldüreceğim adama bile önceden haber veririm” diye yanıt verdi. Çalmuk’un “Hiram Abbas ile ilgili ne biliyorsunuz?” sorusuna Çakıcı, “Tanırım, milletini toprağını seven biriydi. Hiram Abbas dizisi yapılacak adamdır. Ölmeden birkaç gün önce bana telefon açarak yanıma geleceğini söyledi. Ancak bana gelmeden bir gün önce öldürüldü. Koskoca MİT toprağın altındaki adamı buluyor. Kendi adamını (Hiram Abbas) neden ve nasıl bulamıyor? MİT’in küçük ayağı İsrail’de, büyük ayağı ise CIA’dedir. Örnek mi istiyorsunuz? Bakın Hakan Fidan’ı nasıl ortaya çıkardılar, miadı doldu” diye yanıt verdi.

  Sami Hoştan sorusu

  Çakıcı, sanıklardan Doğu Perinçek ile ilgili olarak “Mehmet Eymür’ün adamlarından biri Perinçek’i öldürmeyi teklif etti ama reddettim. Çünkü Perinçek’i Eymür öldürtüp üzerime atacaktı. Susurluk kazası olmasaydı Perinçek’in çocukları yetim kalacaktı” ifadelerini kullandı. Çakıcı heyete “Sami Hoştan’ı (tutuksuz sanık) niye bıraktınız?” diye sordu. Bunun üzerine Çalmuk “Mahkeme öyle takdir etti” dedi. Çakıcı “Çünkü Sami’nin arkasında Şadan Kalkavan var. Onun arkasında da Rizeli Recep Tayyip Erdoğan” diye konuştu. Çakıcı, Korkut Eken’i MİT’ten tanıdığını, Engin Alan’la da Eken’in arkadaşı olması nedeniyle tanıştığını anlattı. Çakıcı, “Mehmet Ağar’ı da tanırım ve severim. Ağar ile ilişkilerim polis-mahkum ilişkisidir. Bunları Mehmet Ağar’a kim yaptırdı, Hesap soracaksanız Tansu Çiller’e sorun, Hesap soracaksanız Mesut Yılmaz’a sorun” diye konuştu.Alaattin Çakıcı, ifadesinin ardından mahkeme heyeti ve savcının sorularını yanıtladı. Çakıcı, Korkut Eken ve Yavuz Ataç tarafından MOSSAD ve CIA gibi çok özel eğitime tabi tutulduklarını da anlattı.  Çalmuk görevlerinin ne olduğunu sordu. Çakıcı ise “Seyahat edip yurtdışında bilgi toplamaktı” diye cevap verirken hâkimin sorusu üzerine “30 defa ölümden döndüm” diye konuştu.  Mahkeme ara kararla, MHP Genel Merkezi’ne müzekkere yazılarak “Kızılelma” olarak bilinen 30 Ağustos 2003 tarihindeki mitinge destek verilip verilmediğinin sorulmasına” hükmetti. Mahkeme, 24 Mart 1978’de işlenen Cumhuriyet Savcısı Doğan Öz cinayetiyle ilgisi olduğu anlaşılan Özel Harp Dairesi konulu Meclis araştırma raporunun istenmesine de karar verdi.

  Destek otobüsleri

  Alaattin Çakıcı, İzmir Cezaevi’nden, Hadi Özcan ise Kocaeli’nde bulunan Kandıra Cezaevi’nden cezaevi nakil araçlarıyla duruşmanın yapıldığı binaya getirildi. Çakıcı’nın yakınları sabahın erken saatlerinde Silivri’ye 6 otobüsle geldi. Otobüslerin üzerinde “Allah” yazıları, Atatürk ve Abdülhamit’in fotoğraflarının da yer alması dikkat çekti. Tanık olarak ifadesine başvurulan Alaattin Çakıcı’nın çok sayıda yakını duruşmayı izledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı