Gündem Haberleri

  Perinçek cezaevinde

  Hürriyet Haber
  29.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, ‘‘İP ile PKK arasında ilişki olduğu’’ gerekçesiyle yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, dün çıkarıldığı mahkemede serbest bırakılırken, bir başka davadaki cezası nedeniyle cezaevine gönderildi.

  Perinçek ile İP Genel Sekreteri Mehmet Bedri Gültekin ile partililer Hüseyin Tuncer, Ahmet Akbaş, Saadet Ateş, Sadık İrk ve Hasan Yıldız, dün önce Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel'e ifade verdiler. Perinçek ve İP'liler ‘‘bölücü örgüte yardım’’, ‘‘devletin gizli kalması gereken belgelerini elde etmek’’ ve ‘‘Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet’’ suçlarından tutuklama talebiyle yedek hâkimliğe sevk edildiler. Ankara 2 No'lu DGM Yedek Hâkimliği'nde de yaklaşık 8 saat ifade veren sanıklar yeterli delil olmaması nedeniyle salıverildiler.

  Ancak Perinçek 1991 seçimleri öncesi bölücülük suçlamasıyla aldığı 14 aylık kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle İnfaz Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildi. Perinçek buradan da Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

  İP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın, ise Güvenpark'ta, diğer illerden gelen parti yöneticilerinin katılımıyla bir basın açıklaması yaptı. Yalçın ‘‘İP'in PKK'ya maddi yardım yaptığı yalanına inanan ikinci bir Nuh Mete Yüksel bulmak mümkün mü? Bizi koydukları hücreler, yarın Susurlukçular’ın ve Türkiye düşmanlarının mekânı olacaktır’’ dedi.

  Açlık grevini bitirdi

  Ankara DGM'nin açtığı bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek beş gün önce başladığı açlık grevini dün bitirdi. Yedek hâkimlik tarafından serbest bırakılan Perinçek, adliye koridorlarında sütlaç yiyerek açlık grevini sona erdirdi. Ancak Perinçek, bir başka davadaki cezası nedeniyle tutuklanarak cezaevine gönderildi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı