Gündem Haberleri

  Perge katliamı

  Hürriyet Haber
  26.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fırtınanın devirdiği Kader ve Şehir Tanrıçası Tcyhe'nin rölyefini, hırsızlar parçalayıp çaldı.

  BİR süre önce ABD Başkanı Bill Clinton'un eşi Hilary Clinton'un ziyaret edip hayran kaldığı Perge Antik Kenti'nde, fırtınanın devirdiği sütundaki Kader ve Şehir Tanrıçası Tcyhe'nin rölyefi, iki gün yerde kaldıktan sonra, tarih hırsızlarınca parçalanıp çalındı. Müze yetkilileri, olaydan haberleri olmasına rağmen, hiç bir önlem almayarak, tarih katliamına davetiye çıkardı.

  Türkiye'nin en önemli arkeolojik alanlarından biri olan ve tarihi eser soygunları bir türlü önlenemeyen Perge'de, son olarak da antik çağın Kader ve Şehir Tanrıçası Tcyhe'nin sütun üzerindeki rölyefi çalındı.

  Restorasyonu 1957 yılında yapılarak ayağa kaldırılan Tanrıça Tcyhe Rölyefi'nin bulunduğu sütun, geçtiğimiz cumartesi günü meydana gelen şiddetli fırtınayla yıkıldı.

  BÜYÜK İHMAL

  Fırtına anında, Perge Antik Kenti'nde nöbetçi olan bekçi Hasan Hatipoğlu'nun, hemen Antalya Müzesi'ni arayıp, olayı bildirmesine rağmen, haftasonu olması nedeniyle, kimsenin olayla ilgilenmediği öğrenildi.

  Pazartesi günü Perge'ye gelen müze yetkililerinin de eseri korumaya almak yerine, kazı başkanının görmesi için ortada bırakmaları, tarih hırsızlarının işine yaradı. Gizlice antik kente gelen tarih soyguncuları, yerde yatan sütunun üzerindeki Tanrıça Tcyhe'nin rölyefini keski demirleriyle koparıp çaldılar.

  İNTİKAM ALDILAR

  Rölyefin çalındığı, bir gün sonra belirlendi. Olayın duyulması üzerine Valilik, hem tarihi eser hırsızlığı, hem de olayda ihmali bulunanlar hakkında soruşturma başlattı.

  Olay yerinde inceleme yaparken DHA objektiflerini karşısında gören Antalya Müze Müdür Yardımcısı Selahattin Kor, olayın hırsızlık değil, müze yetkililerini karalamak için bir tuzak kurulduğunu ileri sürdü.

  Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen hırsızlık olaylarından sonra, Perge'de bir dizi önlem aldıklarını ve antik kent içine satıcı girmesini yasakladıklarını belirten Müdür Yardımcısı Selahattin Kor, şunları söyledi:

  ‘‘Perge, heykelleriyle ünlü bir antik kentimiz ve konumu itibarıyla güvenliğini sağlamak oldukça zor.

  Bu nedenle, antik kent içinde alış veriş yapmayı yasakladık. Buna bazı rehberler ve çevredeki turistik eşya satıcıları büyük tepki gösterdi. Müze yönetimine kızanların sırf intikam almak için böyle bir şey yapmış olmaları kuşkusunu taşıyoruz. Bazı kuşkularımızı güvenlik güçlerine bildirdik, soruşturma sürdürülüyor.’’

  Tarihi eser kaçakçılarının büyük ilgi gösterdiği 2000 yıllık Perge, paha biçilemeyen heykelleriyle ünlü. Şu anda halen Boston'daki Metropolitan Müzesi'nde bulunan ve tüm hukuk çabalarına rağmen iade edilmeyen Yorgun Herakles'de, Perge'den kaçırılan eserlerden biri.

  İADE EDİLMEDİ

  Tanrıça Tcyhe Rölyefi gibi, arkeolojik çalışmalar esnasında bulunup kazı alanında bırakılan bu eser de, bir gece içinde ortadan kaybolmuş, yıllar sonra ABD'de ortaya çıkmıştı.

  2 yıl önce de, ilginç bir soygun olayının yaşandığı Perge'de, zengin bir aileye ait anıt mezarı soymak isteyenler kullandıkları otomobil krikosu bozulunca emellerine ulaşamamışlardı.

  Olayı duyan Prof.Dr. Haluk Abbasoğlu yönetimindeki kazı ekibi, hemen bir kurtarma operasyonu yapıp, mezardaki kıymetli eserlerin çalınmasını önlemişlerdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı