Gündem Haberleri

  Peres Yunanistan'da İran'ı unutmadı

  AA
  06.08.2012 - 16:44 | Son Güncelleme:

  İsrail Cumhurbaşkanı olarak Yunanistan'a ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Şimon Peres, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas tarafından Atina'da devlet töreni ile karşılandı.

  Görüşmelerinin ardından Cumhurbaşkanlığında düzenlenen basın toplantısında Karolos Papulyas, İsrail Cumhurbaşkanı Peres'i Atina'da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, Peres ile eski ve gerçek dostlar olduklarını söyledi.

  İsrail ile her sektörde ilerleme kaydeden ilişkilerini ileri bir boyuta taşıma ve derinleşen ikili işbirliği hakkında görüş alışverişi yapma imkanına sahip olduklarını söyleyen Papulyas, "Temaslarımızı artırma, rekabetçi avantajlarımızı ortaya koyarak turizm, denizcilik, enerji, şehircilik, çevre ve ticaret alanlarında yatırımlara odaklanma konusunda görüş birliğine vardık" dedi.

  Papulyas, yakın ilişkileri güçlendirmek için iki ülke arasında bakanlıklar arası işbirliği konseyin en kısa sürede toplanması gerektiğini söyledi.

  Yunanistan'ın karşı karşıya olduğu ekonomik kriz ile geniş çapta Avrupa'daki kriz hakkında Peres'e bilgi verdiğini belirten Papulyas, ortak ekonomi yönetiminin attığı adımların yanında ortak para birliğinin çıkmazdan kurtulması için siyasi entegrasyonun da gerekli olduğunu ifade etti.

  Papulyas, "Sayın Peres'e ulusal sorunlar hakkında da bilgi verdim. Kıbrıs konusunun çözümünün geniş olarak bölgede istikrara katkı yapabileceğine vurgu yaptım. İsrail'in yardım ve desteğini bekliyoruz" diye konuştu.
  Ortadoğu'daki gelişmeler hakkında da görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyen Papulyas, Yunanistan'ın kimden gelirse gelsin terörizmi lanetlediğini belirterek, Filistin konusuna sürdürülebilir ve kapsamlı çözüm bulunmasını desteklediklerini kaydetti.

  Papulyas, çözümün İsrail ile barış içinde varlığını sürdürecek, bağımsız ve demokratik bir Filistin devletinin oluşturulmasına bağlı olduğunu, çözüm için İsrail'in güvenliğinin de hayati öneme sahip olduğunu söyledi.
  Verimli geçen görüşme için Peres'e teşekkür eden Papulyas, İsrail halkına barış ve refah diledi.

  "AKDENİZ'DE BARIŞI GÖRMEK İSTİYORUZ"

  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de kendisine gösterilen sıcak karşılama ve sözler için teşekkür etti.

  Peres, "Biz aynı ruhani aileye ve coğrafi olarak aynı eve aitiz. Ve bu beraberliği bilimsel ve siyasi bir konuma taşımaya hazırız. Siyasi olarak biz Akdenizliyiz ve Akdeniz'de barış görmek istiyoruz" diye konuştu.

  Filistinlilerle aralarındaki çatışmaya değinen Peres, iki halk ve iki devlet için bir çözüm bulunması yönünde ellerinden gelenin en iyisi yapmaya çalıştıklarını söyledi.

  Yoksulluğun ve terörün son bulması için dua ettiklerini belirten Peres, "Terör ayrım gözetmeksizin herkesi tehlikeye atıyor. Bunu dün terörist bir grup tarafından Mısırlı güvenlik görevlilerine yapılan terör saldırında bir kez daha gördük.

  15 kişi hayatını kaybetti. Bunu durdurmaya kararlıyız. Hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Bu, barış ve aynı zamanda güvenliğe ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Bunu yapmak zorundaydık. Sina'nın içten ve dıştan, Mısır halkının dıştan güvenliğini sağlamak zorundayız" diye konuştu.

  Peres, Yunanistan ve Mısır'ın elindeki en büyük kozun turizm olduğunu belirterek, "Biz terörist dolu bir dünya değil, turist dolu bir dünya istiyoruz" dedi.

  Kıbrıs konusuna da değinen Peres, Güney Kıbrıs Rum kesiminin AB üyesi olan ilk Akdeniz adası olduğunu ve AB başkanlığını üstlendiğini belirterek, "Bütün adaların siyasi ve ekonomik konularda işbirliği içerisinde olmasını istiyoruz, böylece İsrail-Kıbrıs ve Yunanistan üçlüsünden dostlar olarak memnuniyet duyarız. Siyasi, ekonomik ve bilimsel alanlarda işbirliği yapabiliriz" ifadesini kullandı.

  Yunanistan'ın önemli bilim adamları ve parlak beyinlere sahip olduğunu belirten Peres, bu konuda iki ülkenin işbirliğinden büyük kazançlar elde edilebileceğini söyledi.

  Peres sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Ekonomik kriz Avrupa krizidir. Ve bu bir eski düzenden yeni bir düzene geçildiğinin göstergesidir. Yeni dünyaya geçişin köprüsü bilimdir. İki ülke birlikte çalışabilir, krizi atlatıp gençlere olumlu bir şey sunabiliriz. Siz krizin başlangıcını görüyorsunuz bense krizin sonunu görüyorum. Çünkü biz bir kriz atlattık. Kriz yenilik için bir başlangıçtır. Kriz dünyanın sonu değil, bir başka dünyanın doğuşudur. Bu, halk için zor, ancak gelecekleri için iyidir. Yunanistan bu zor yolu yürüyecek cesarete sahiptir ve bunu başaracağına inanıyorum."

  Yunanistan'ın dünyaya filozoflar, İsrail'in de peygamberler verdiğini söyleyen Peres, bu vesileyle iki ülke arasında sadece tarihi yakınlık değil, güçlü bir ilişki olduğunu kaydetti.

  "İRAN TERÖRÜN TEMELİ"

  Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre Papulyas-Peres görüşmesinde, Peres dün düzenlenen terör saldırısında 15 Mısırlı polisin öldürülmesine değinerek, "İstesek de istemesek de bu teröristleri öldürmek zorunda kaldık ve istesek de istemesek de, bizde ve Mısır'da bu terör tehlikesi mevcuttur. Şunu söyleyebilirim ki; İran bugün terörün tabanıdır. Bu yüzden biz İran yönetimini terörizmin temeli olarak görüyoruz" diye konuştu. Peres, Mısır ile aralarında bölge güvenliği için işbirliği yapılması gerektiğini ifade etti.

  Papulyas ile yaptıkları basın açıklamasının ardından Peres, Başbakan Antonis Samaras ile bir araya geldi.
  Peres üç günlük ziyareti çerçevesinde ana muhalefet partisi SYRIZA lideri Alexis Tsipras, PASOK lideri Evangelos Venizelos ile de görüşecek. Perşembe günü ülkeden ayrılacak olan Peres, Çarşamba günü Papulyas ile Hydra adasına geçecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı