Gündem Haberleri

  Perakende sektörü durgun dönemden büyüyerek çıktı

  Hürriyet Haber
  26.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD), organize perakende sektörünün bu yılı yüksek büyümeyle kapatacağını bildirdi.

  AMPD’nin sektöre ilişkin Ağustos ve Eylül verilerine göre hazırladığı raporda, tedarik zincirleri, pazarlama teknikleri gibi modern perakende esaslarının uygulandığı organize perakende kesiminin, "durgunluk" yaşandığı söylenen bu dönemden büyümeyle çıktığı kaydedildi. Rapora göre Eylül ayı, sektörde cirolarda artış kaydedilen bir dönem olarak öne çıktı. Raporda, 2007’nin son çeyreğinin, perakende sektörü ve ülke ekonomisinde bir büyüme dönemi olarak yaşanacağına dikkat çekildi.

  CİRO BÜYÜMESİ: İç talebin kısıldığı dönemde bile büyüyebilen organize perakendenin, yıl sonunda, genel ekonomik büyümenin üzerinde bir büyüme kaydedeceği beklentisinin sürdüğüne işaret edilen raporda, sektörün Ağustos ve Eylül aylarında kaydettiği cironun, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttığı vurgulandı. Sektörün üçüncü çeyrek ciro büyümesinin ise yüzde 23 olduğu bildirilen raporda, "Perakende sektöründe modern girişimlerin yer aldığı organize kesimin, toplam içindeki payını arttırmaya devam ediyor. Özellikle 2007’nin ikinci çeyreğinde toplam harcamalar düşerken; toplam pasta daralırken, organize kesimin hacmi genişlemiş, ağırlığı artmıştır" denildi.

  MAĞAZA 4’E KATLANDI: Rapora göre, bu yılın üçüncü çeyreğinde sektörde açılan mağaza sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 400 arttı. Sektördeki toplam mağaza sayısı yılın ilk dokuz ayında yüzde 36 artış gösterdi. Bu yılın üçüncü çeyreğinde hizmete giren yeni alan miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 500 artarken; yalnızca üçüncü çeyrekte sektörün toplam hizmet alanı yüzde 7.5’e yükseldi ve sektörün toplam hizmet alanı dokuz aylık dönemde yüzde 16 arttı. Sektörde yaratılan yeni istihdam, üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artış gösterdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı