GeriGündem Pepe: Türkiye su kaynaklarının yüzde 36'sı kullanılabiliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pepe: Türkiye su kaynaklarının yüzde 36'sı kullanılabiliyor

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, “Türkiye'de su kaynaklarının sadece yüzde 36'sı kullanılabiliyor. Atıl bir damla su kalmayacak şekilde çalışma yapılıyor” dedi.

AK Parti Çanakkale Milletvekili İbrahim Köşdere, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkında yapılan yatırımlara ilişkin gündemdışı söz aldı. Köşdere, şehitliğin gezilmesinde “ayakbastı parası alındığı” yönündeki iddiaların asılsız olduğunu belirterek, söz konusu paranın, alan kılavuzu talep eden ziyaretçilerden alınan 105 YTL'lik ücret olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili söz alan Çevre ve Orman Bakanı Pepe de Başbakan Recep Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda Çanakkale şehitlerine ve tarihe saygının gereği, Gelibolu Yarımadasındaki çalışmaları hızlandırdıklarını söyledi.
Fransız, İngiliz ve Anzakların 1930 yılından beri bu bölgede anıtları olduğunu belirten Pepe, “Çanakkale'yi geçilmez yapan Mehmetçiğin hatırası, adeta küllerin, tozların altında kalmıştı. Bu bölgede 28 Türk şehitliği tespit edildi, bölgede çağdaş tanıtım merkezi oluşturuldu. Çalışmalarla Gelibolu'nun çehresi değiştirildi” diye konuştu.

Önceki yıllarda 250 bin ziyaretçisi olan Gelibolu'ya geçen yıl 3 milyon ziyaretçi geldiğini kaydeden Pepe, şöyle devam etti:

“Çanakkale'yi geçilmez yapan ruhu, çocuklarımıza, gençlerimize öğretmek, atasını, dedesini tanımasını sağlamak istiyoruz. 81 ilden o bölgede şehit var. Oradan alınacak ibret, Türkiye'yi bölmek parçalamak isteyenlere karşı 81 ilden aynı cephede mücadele verilmesidir. Bu millet, kendine yapılan haksızlığa karşı canını seve seve vermiş bir millettir. Mustafa Kemal Paşa, kara ve deniz savaşlarının kazanmasında etkin rol oynamıştır. Yani, Türkiye Cumhuriyetinin önsözü Gelibolu'da yazıldı.”

Bakan Pepe, bölgede sürdürülen çalışmaların tamamlanmasının ardından, yıllık gelen ziyaretçi sayısının 5 milyona ulaşmasının beklendiğini söyledi.

İKLİM SENARYOLARI

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Işık, Konya'daki göl, baraj ve kuyu sularının çekilmesi hakkında gündemdışı söz aldı. Göl ve barajların ortalama doluluk oranının yüzde 25 olduğunu belirten Işık, vahşi sulama yapılmasına devam edilmesi halinde Konya havzasının ekolojik dengesinin bozulacağını ileri sürdü.

Tekrar söz alan Çevre ve Orman Bakanı Pepe, son 100 yılda dünyada sanayileşme ve kentleşme sonucu hava sıcaklığında 0.74 santigrat derece artış olduğunu kaydetti.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği doğrultusunda milli senaryolar hazırlanırken en kötümser ve en iyimser senaryoların gözönünde bulundurulduğunu, bu doğrultularda çalışma yürütüldüğünü belirten Pepe, şöyle devam etti:

Meteoroloji ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) işbirliğiyle yapılan analizler sonucunda, en iyimser senaryoya göre; 2072-2100 yılları arasında iklimin, 1960-1990 yılları arasındaki iklimle aynı olacağı tahmin ediliyor. En kötümser senaryoya göre; Ege, Akdeniz, Doğu, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ciddi değişiklik söz konusu. Bu bölgelerde şimdi ekilebilen arazileri ekip biçme imkanı olmayacak, turizmde cazip olan iller bu cazibesini kaybedecek.”

Osman Pepe, Ankara ve İstanbul'da 1926-2006 yılları arasındaki son 80 yılın iklim değişikliklerine bakıldığında fazla bir değişikliğinin söz konusu olmadığını, Konya ve Karaman'da ise bu süreçte yağışlarda belirgin bir azalma olduğunu kaydetti.

Türkiye'de su kaynaklarının sadece yüzde 36'sının kullanılabildiğini bildiren Pepe, “Atıl bir damla su kalmayacak şekilde çalışma yapılıyor. Türkiye'nin sınırlı su kaynaklarını korumalıyız, bu da ormanların korunmasıyla mümkün” dedi.

“BAKKAL OLMADAN MAHALLE OLMAZ”

CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek ise bakkal esnafının sorunları hakkında gündemdışı söz aldı. Sanatçıların ve tiyatroseverlerin Dünya Tiyatro Günü'nü kutlayan Şimşek, “Tiyatro olmadan kültür olmaz, bakkal olmadan mahalle olmaz” dedi.

Veresiye defterinin yerini kredi kartının aldığını, ancak kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin tekrar bakkaldan alışveriş yapmaya başladığını belirten Şimşek, süpermarketlerin şehir merkezi dışına taşınmasına ilişkin yasanın, zaman geçirilmeden görüşülmesi gerektiğini söyledi.

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle