Gündem Haberleri

  Pentagon'dan gizli ziyaret

  Uğur ERGAN yazıyor
  30.07.2007 - 09:58 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, ABD'nin yeni kurulan Irak Ordusu'na verdiği silahların PKK'nın eline geçtiğini açıklamasıyla birlikte geniş kapsamlı bir soruşturma başlatan ABD Savunma Bakanlığı'nın, bu hafta başında konuyla ilgili önemli bir uzmanını Ankara'ya gönderdiği ortaya çıktı.

  GENELKURMAY VE EMNİYET'E GİTTİ

  Çok güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre, Pentagon'un hukuk uzmanı J. Haynes, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nde, ölü olarak ele geçirilen, yakalanan veya kendiliğinden teslim olan PKK'lılarda çıkan ABD silahlarıyla ilgili detaylı bilgi topladı.

  DELİL ÖRNEKLERİ VERİLDİ

  Pentagon uzmanına, yakalanan silahların seri numaraları, nerelerde ele geçirildikleri, hangi terör eylemlerinde kullanıldıkları veya kullanılmaya hazır halde bulunduklarına dair Türk güvenlik birimlerinin hazırladığı ve her türlü ayrıntıyı içeren delil niteliğindeki raporların örnekleri verildi.

  SORUŞTURMA IRAK'I DA KAPSAYACAK

  Pentagon'un Türkiye'den temin ettiği bu deliller sayesinde, soruşturmayı hem Irak ordusu içinde hem de Irak'ta görev yapan askeri birlikler içinde derinleştirmesi bekleniyor. Özellikle seri numaraları ve türleri sayesinde, silahların hangi yollardan PKK'nın eline geçtiğine dair önemli izlere ulaşılması bekleniyor.

  GLOCK DELİLLERİ DE VERİLDİ

  Pentagon hukukçusuna, Türkiye'de bazı eylemlerde kullanılan ve "hayalet silah" olarak tanınan Glock marka tabancalarla da ilgili çok önemli deliller verildi. Pentagon uzmanı, Ankara'da iki gün kaldıktan sonra Türkiye'den ayrıldı.

  ELE GEÇEN 1260 SİLAH

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül seçim öncesi memleketi Kayseri'de 18 Temmuz günü konuyla ilgili şunları söylemişti: "Yakalanan PKK’lılardan ele geçirilen silah sayısı bin 260. Bu silahlar tabii ki, ABD’nin kendiliğinden terör örgütüne verdiği silahlar değil. Bunlar, ABD’nin yeni Irak ordusuna verdiği ama bir şekilde PKK’nın eline geçen silahlar. PKK’yı terör örgütü ilan etmiş müttefikimiz ABD’nin böyle bir şey yapacağını hiçbir zaman düşünmedik. Pentagon soruşturma başlatıyor. Maalesef bazı yolsuzluklar var ve maalesef bazı Amerikalı askerler de buna karışmışlar."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı